Te osoby będą musiały zwrócić 13. i 14. emeryturę?! Padła decyzja!

Niektórzy seniorzy otrzymali już swoje 13. emerytury. Niebawem ma zostać przelana na konta czternastka. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w niektórych przypadkach świadczenia te trzeba będzie zwrócić. Kto będzie musiał zwrócić pieniądze?

Dodatkowe świadczenia do emerytury

Seniorzy oprócz podstawowego świadczenia emerytalnego mogą liczyć także na wypłatę dodatków. Chodzi tu o trzynastkę i czternastkę. Jak wynika z danych ZUS te należą się sporej grupie odbiorców.

13. emerytura jest wypaca prawie wszystkim seniorom. Czternastka przysługuje osobom, których miesięczne świadczenia nie przekraczają 2900 złotych brutto. Jeśli kwota ta zostanie przekroczona, dodatek zostanie wypłacony, lecz ZUS dokona obniżki na zasadzie "złotówka za złotówkę". Warto zaznaczyć, że minimalna kwota 14. emerytury nie może być niższa niż 50 złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Pilne! Ważny komunikat na temat stanu zdrowia króla Karola III!

Obowiązujące limity

W niektórych przypadkach seniorzy podlegają limitom związanym z dorabianiem do emerytury. To dotyczy głównie tych, którzy nie osiągnęli jeszcze konkretnego wieku emerytalnego.

Osoby, które pobierają już świadczenie emerytalne, a podjęły decyzję o dorobieniu sobie do tego świadczenia, mają obowiązek poinformować o tym ZUS. Taka konieczność wiąże się z przestrzeganiem nieprzekroczenia progów dochodowych. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, wiąze się to z poniesieniem pewnych konsekwencji.

Kto będzie musiał zwrócić 13. i 14. emeryturę?

Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że przekroczenie 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (5278,30 zł brutto) spowoduje zmniejszenie świadczenia emerytalnego. Natomiast w sytuacji, gdy osiągnięte dochody przekroczą 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (9802,50 zł brutto), ZUS zawiesi wypłatę emerytury.

Zdjęcie Te osoby będą musiały zwrócić 13. i 14. emeryturę?! Padła decyzja! #1

Warto pamiętać, że limity dorabiania do emerytury zmieniają się raz na kwartał.

Dorabianie do emerytury jest także związane z dodatkowymi swiadczeniami. Jeżeli na dzień 31 marca wypłaty będą zawieszone z uwagi na przekroczenie limitów, to trzynasta i czternasta emerytura będą podlegać zwrotowi.

Waloryzacja rent i emerytur

Warto zauważyć, że w bieżącym roku doszło do rekordowej waloryzacji emerytur, co przyczyniło się do podwyżki świadczeń o co najmniej 250 zł.

Najniższa emerytura wzrosła do 1588,44 zł. Według prognoz na rok 2024, seniorzy mogą spodziewać się wzrostu swoich emerytur o nawet 10,19%. Jednakże w 2025 roku waloryzacja może być niższa z uwagi na przewidywany spadek inflacji.

Portal strefabiznesu.pl podaje, że sugerowana waloryzacja w kolejnych latach może przyczynić się do wzrostu świadczeń emerytalnych. Na przykład, osoby obecnie pobierające emeryturę w wysokości 1588,55 zł brutto mogą oczekiwać wzrostu świadczenia do kwoty 1750,30 zł brutto od 1 marca 2024 roku.

Udostępnij: