Pięć prostych kroków do szczęścia

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak być szczęśliwym. Choć szczęście wydaje się jasnym pojęciem, to określenie tego, co nas uszczęśliwia wcale nie jest łatwe. Zwłaszcza, że dla każdego oznacza to coś innego. Naukowcy postanowili jednak odkryć, co może pomóc osiągnąć życiowe spełnienie. Przedstawiamy naukową teorię szczęścia PERMA.

Naukowa teoria szczęścia

Martin Seligman, ojciec psychologii pozytywnej stworzył teoretyczny model szczęścia PERMA. Składa się on z pięciu podstawowych elementów, które wskazują na psychologiczny dobrostan i poczucie szczęścia. Seligmann uważa, że te składniki mogą pomóc ludziom nadać ich życiu znaczenie, poczucie spełnienia i sprawić, że osiągną pełnie szczęścia.

Model PERMA Martina Seligmana, czyli pięć prostych kroków do szczęścia

P – Pozytywna emocja (Positive emotions)

Ten element jest jednym z najbardziej oczywistych składników szczęścia. Pozytywne emocje i optymistyczne podejście do świata, skupianie się na wzlotach i pozytywnych aspektach życia, przynosi wiele korzyści. Pozytywne emocje, które towarzyszą nam na co dzień sprawiają, że lepiej radzimy sobie z wyzwaniami i czerpiemy większą satysfakcje, gdy coś nam się uda.

E – Zaangażowanie (Engagement)

Zaangażowanie w to co robimy, jest bardzo ważne, aby móc uczyć się, rozwijać i pielęgnować osobiste szczęście. Wszyscy potrzebujemy czegoś w naszym życiu, co całkowicie absorbuje w danej, motywuje i popycha do działania. Niezależnie od tego co to jest: uprawianie spotu, gotowanie, czy czytanie książek.

R- Relacje (Relationship)

Budowanie pozytywnych relacji z innymi: partnerem, rodziną i przyjaciółmi jest ważne dla szerzenia miłości i radości. Tworzenie bliskich związków z innymi sprawia, że doświadczmy wsparcia, pomocy, uwagi i troski. To bardzo potrzebne w osiągnieciu szczęścia w życiu.

M – Znaczenie (Meaning)

Posiadanie życiowej misji, celu i sensu jest szczególnie ważne w poszukiwaniu szczęścia. Znalezienie większego celu i realizowanie marzeń, nadaje ludziom sens życia. Bez tego nie sposób osiągnąć spełnienia.

A – Osiągnięcia (Achievement)

Posiadanie celów i ambicji życiowych pozwala osiągnąć spełnienie. Bez nich się nie rozwijamy i stoimy w miejscu. Dążenie do tego, co sobie założyliśmy, prowadzi do odczuwania dumy z siebie, buduje pewność siebie, samozadowolenie i poczucie satysfakcji.

Udostępnij: