Zorza polarna nad Polską! Kiedy obserwować?

W Polsce niedawno pojawiły się wyjątkowe okazje do obserwacji zorzy polarnej, a wszystko wskazuje na to, że już niebawem będziemy świadkami kolejnego niesamowitego zjawiska na niebie! To z powodu nadchodzącej potężnej burzy magnetycznej. Stan gotowości do obserwacji zorzy polarnej będzie obowiązywał od 30 listopada do co najmniej 1 grudnia! Sprawdź, gdzie i kiedy najlepiej obserwować zorzę!

Zorza polarna to spektakularne zjawisko

Zorza polarna to wyjątkowe i rzadkie zjawisko, które występuje w Polsce dość rzadko i wymaga specyficznych warunków, w tym silnej burzy magnetycznej. W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się kilka okazji do podziwiania zorzy polarnej, a te najbardziej spektakularne mogliśmy oglądać 5 listopada. Jak prognozuje Polski Astrobloger, wkrótce będziemy mieli kolejną szansę podziwiania świetlnych rozbłysków na niebie!

"Zaczyna obowiązywać stan gotowości"

Według eksperta z serwisu polskiastrobloger.pl, istnieje możliwość wystąpienia silnej burzy magnetycznej klasy G3, a nawet G4, co może przynieść spektakularne widowisko zorzy polarnej.

Polski AstroBloger na platformie X napisał:

Zaczyna obowiązywać stan gotowości zorzowej dla całej Polski ważny od popołudniowych godzin 30.11 przez całą noc z 30.11/01.12 do co najmniej nocy z 01/02.12, z niemal pewnym "awansem" gotowości w alarm po uderzeniu, o ile cechy wiatru słonecznego, na czele z natężeniem i kierunkiem pola magnetycznego będą współpracować.

Gdzie i kiedy będzie można obserwować zorzę polarną?

Z powodu oczekiwanej silnej burzy magnetycznej ogłoszono stan gotowości zorzowej, który będzie obowiązywał od 30 listopada do co najmniej 1 grudnia. Według obliczeń Polskiego AstroBlogera pierwsza fala wyrzuty ma dotrzeć do Ziemi w przedziale 3:00-13:00 w czwartek 30 listopada, a następne fale dotrą do nas ok. godziny 7:00 w piątek, 1 grudnia.

Jednak warunki pogodowe mają kluczowe znaczenie dla udanych obserwacji zorzy polarnej. Ekspert zaznacza, że niedawna mroźna pełnia, która miała miejsce 27 listopada, może negatywnie wpłynąć na warunki obserwacyjne.

Prawdziwa gratka dla pasjonatów astronomii!

Pomimo tych wyzwań, miłośnicy astronomii mają nadzieję na unikalną okazję podziwiania tego rzadkiego zjawiska nad polskim niebem. Kolejne dni przynoszą nadzieję na spektakularne świetlne widowisko, które warto będzie obserwować. Gotowość zorzowa w Polsce trwa! Czy wy też czekacie na ten niesamowity spektakl?

Udostępnij: