Obowiązkowy schron w każdym domu?! Rząd planuje zmiany w prawie budowlanym!

Rząd planuje zmiany z prawie budowlanym. Takie informacje zostały przekazane 5 marca w radiu RMF FM, a poinformował o nich wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski. Skąd taka decyzja?

Rząd ma w planach wprowadzenie nowych regulacji prawnych. Maja one być związane z nakazem budowania schronów w nowo stawianych budynkach mieszkalnych. Taka decyzja ma być uregulowana w ustawie o obronie cywilnej, która w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu.

Nowe regulacje prawne

Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski poinformował o zmianie przepisów w systemie budownictwa. Planowane są zmiany, które będą obowiązkowe przy budowie nowych domów. Chodzi tu o wyposażenie tych budynków w schrony. Zmiany te będą dotyczyć deweloperów.

Rozważamy wprowadzenie dla deweloperów obowiązku, by w nowo budowanych domach były miejsca, które będą miały wszystkie parametry schronu – poinformował w radiu RMF FM wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski

Jak przekazał wiceminister ta sprawa jest fundamentalna, więc wszystko wskazuje na to, że stanie się ona faktem oczywistym.

ZOBACZ TAKŻE: Becikowe nie tylko dla noworodków! 1000 zł również dla starszych dzieci?!

Taka decyzja wiąże się z niepokojącymi sytuacjami militarnymi w świecie, a także ze wzrostem rożnych naturalnych niebezpieczeństw.

Uregulowanie tych spraw jest szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w szczególności w kontekście dalszego rozwoju konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych– informacja zawarta w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów

Nowe obowiązki dla deweloperów

W związku z taką zapowiedzią deweloperzy będą musieli zmierzyć się z nowymi obowiązkami, które zapewne zwiększą koszty budowy.

W działaniach deweloperów muszą pojawić się założenia, które będą wiązały się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa przy nowo powstałych budynkach.

Na ten moment MON wspólnie z MSWiA podjęli pracę nad projektem ustawy o obronie cywilnej, który ma zostać przedstawiony w ciągu kilku tygodni.

Takie inwestycje od dawna są realizowane w innych krajach. Finlandia i Szwajcaria od dawna realizują i inwestują w infrastrukturę schronów. Jest to związane z bezpieczeństwem ludzi w obliczu rożnych działań, nie tylko wojennych.

Zdjęcie Obowiązkowy schron w każdym domu?! Rząd planuje zmiany w prawie budowlanym! #1

Polska biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w świecie chce przyłączyć się do realizowania takich zamierzeń.

Słuszność wprowadzenia zmian

Pomimo pojawiających się obaw związanych z podjęciem takich rozwiązań, nowa ustawa budowlana może być impulsem dla innowacji w sektorze budowlanym.

Poprzez złagodzenie niektórych regulacji dotyczących budowy schronów, proces ten może otworzyć nowe możliwości dla poszukiwania nowatorskich technologii i materiałów, co z kolei przyczyni się do szybszej i bardziej ekonomicznej realizacji bezpiecznych schronów.

Udostępnij: