Bałagan ma ogromny wpływ na naszą psychikę! Oto powody, dlaczego warto się go pozbyć!

Niektórzy z nas pracę rozpoczynają od posprzątania przestrzeni wokół siebie. Nasze najbliższe otoczenie, czyli dom, sypialnia, czy biuro, w których panuje chaos mogą zauważalnie wpływać na nasze samopoczucie, emocje, czy poczucie komfortu. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź, jak bałagan wpływa na naszą psychikę i dlaczego warto się go pozbyć.

  Nie od dziś wiadomo, że otoczenie ma bezpośredni wpływ na to, co dzieje się w Tobie i Twoim życiu. Mówi się także, że bałagan działa na człowieka na własnych zasadach, tak samo, jak grawitacja. Naukowcy już dawno zweryfikowali, że bałagan wpływa negatywnie na naszą psychikę i jak się okazuje, otaczając się chaosem wzrasta poziom naszego stresu. Udowodniono także, że na nieporządek bardziej wrażliwe są kobiety, ponieważ u mężczyzn znaczniej rzadziej podnosił się poziom stresu, kiedy przebywali w nieuporządkowanym pomieszczeniu.

  Dlaczego w takim razie bałagan wpływa negatywnie na naszą psychikę? Wszystkiemu winne są bodźce, które generuje. Nasze zmysły wówczas rejestrują całą masę bodźców, co powoduje zmęczenie ośrodka układu nerwowego. Żyjąc w bałaganie możemy odczuwać rozdrażnienie i spadek kreatywności. Dlaczego warto sprzątać przestrzeń wokół siebie? Poniższe powody powinny cię do tego przekonać!

  1. Przez bałagan tkwisz w przeszłości

  Jeżeli wokół ciebie panuje chaos to może oznaczać, że wciąż tkwisz w przeszłości i nie potrafisz postawić kroku w przód. Kiedy przestrzeń wypełniona jest wieloma przedmiotami nie ma w niej miejsca na nic nowego. Nie bez powodu mówi się, że jeżeli marzysz o lepszej przyszłości, najpierw uwolnij się od przeszłości. Bałagan nam w tym nie pomaga.

  2. Bałagan robi z nas niewolników rutyny

  To kolejny powód, dlaczego warto pozbyć się bałaganu. Chaos mówi nam, że jesteśmy niewolnikami rutyny i niekoniecznie dobrych przyzwyczajeń. Nie pozwala na kreatywne myślenie i otwarcie się na nowe. Pozbycie się bałaganu jest jak powiew świeżego powietrza wiosną. Wprowadza nowe pomysły i nawet zwykłe przeniesienie, czy ułożenie rzeczy może sprawić, że spojrzymy na naszą aktualną sytuację świeżym okiem.

  3. Bałagan psuje humor

  Poczucie bezradności, braku celu i chęci do życia może być spowodowane przez otaczający nas bałagan. Sprzątanie jest zdecydowanie dobrym pomysłem, aby zmierzyć się z własnymi słabościami. Czasem wystarczy zrobić porządek wokół siebie, aby poprawić sobie nastrój i poczuć przypływ dobrej energii. Można wręcz stwierdzić, że sprzątanie jest lekiem na zły humor.

  4. Bałagan blokuje przepływ energii

  Chaos w pomieszczeniu, w którym przebywamy sprawia, że ciężko jest się zmusić do jakiejkolwiek pracy. Kiedy tylko zaczniesz się go pozbywać od razu poczujesz chęć zmierzenia się ze sprawami, z którymi od dawna zwlekasz. Kiedy odkładasz na później porządki, tym samym blokujesz w sobie podjęcie nowych działań, a w życiu zawsze warto robić coś nowego, co dodaje nam werwy.

  5. Bałagan sporo mówi o nas samych

  Kiedy wokół ciebie panuje bałagan, mieszkanie zarasta kurzem, a niepotrzebne rzeczy wprost się mnożą, to ty również popadasz w stagnację. Wówczas traci się ochotę na codzienne działania. Cierpią na tym kontakty towarzyskie, jak i twoje ciało. Chaos w najbliższym otoczeniu powoduje spadek energii i często ma to związek z przybieraniem na wadze. Nadmierne kilogramy często są efektem tego, że chcemy się odgrodzić od świata. Bałagan jednak nie uchroni nas przed bolesnymi emocjami.

  „Podczas swoich zmagań z wagą nauczyłam się, że nie można zaczynać pracy nad ciałem, jeśli nie mamy uporządkowanych emocji. Powodem, dla którego nie posuwamy się w życiu do przodu, jest to, że pozwalamy, aby różne lęki powstrzymywały nas przed działaniem. To one sprawiają, że nie jesteśmy tym, kim chcielibyśmy być” - Oprah Winfrey.

  Warto także zadać sobie pytanie, czy to Ty posiadasz rzeczy, czy może one posiadają Ciebie?

  Udostępnij: