Naukowcy odkryli ciekawą zależność! Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Personality and Social Psychology” wskazują, że nadmiar czasu wolnego szkodzi tak samo, jak jego brak. Z czego to wynika? Jak wolny czas wpływa na nasz nastrój i samopoczucie?

  Naukowcy zbadali, jak wolny czas wpływa na samopoczucie

  W badaniu „American Time Use Survey” w latach 2012–2013, wzięło udział ponad 21 tysięcy mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy badania mieli za zadanie opisać przebieg swoich ostatnich 24 godzin oraz samopoczucie, jakie im wtedy towarzyszyło.

  Wyniki badań wskazują, że samopoczucie było tym lepsze, im więcej czasu wolnego ktoś miał danego dnia. Jednak efekt ten malał, gdy tego czasu było więcej, niż dwie godziny. Z kolei zanikał zupełnie, gdy było go więcej niż pięć! Oznacza to, że nadmiar wolnego czasu może szkodzić. Czas wolny uszczęśliwia tylko wtedy, gdy badani mieli go do kilku godzin dziennie.

  Nadmiar czasu wolnego szkodzi tak samo, jak jego brak!

  W dzisiejszym świecie żyjemy w ciągłym biegu, jesteśmy zapracowani, mamy mnóstwo obowiązków i brakuje nam czasu. Przez to każdego dnia mierzymy się z wieloma trudnościami, wciąż jesteśmy zestresowani i obciążeni psychicznie. Odpowiednia ilość odpoczynku jest bardzo ważna zarówno dla dobrego samopoczucia, nastroju, jak i zdrowia. Zgodnie z powyższymi badania nadmiar wolnego czasu lub odpoczynek „zły jakościowo” może szkodzić równie mocno. Zatem jak wypoczywać, by naprawdę odpocząć?

  ZOBACZ TAKŻE: Kiedy tolerujesz niezdrową sytuację zbyt długo. Poznaj syndrom gotującej się żaby

  Jak wypoczywać, aby naprawdę odpocząć?

  Przeprowadzone badania wykazały, jak na samopoczucie wpływa sposób spędzania wolnego czasu. Psychologowie stwierdzili, że produktywne zajęcia, takie jak uprawianie sportu, czytanie książek, poświęcanie się swojej pasji, pozytywnie wpływają na zadowolenie i chronią przed frustracją.

  Zatem jeśli chcesz w pełni odpocząć, podczas urlopu zrób sobie odpoczynek od Internetu, komputera i telefonu. Nie spędzaj całych dni na kanapie przed telewizorem lub z telefonem w ręce. Odetnij się także od pracy i problemów z nią związanych, nie sprawdzaj co się dzieje w firmie, nie kontaktuj się z szefem i współpracownikami.

  Spędzaj czas produktywnie, ale tak jak lubisz. Zmień otoczenie i środowisko i rób przede wszystkim to, co sprawia Ci przyjemność! Ciesz się chwilą i czerp z życia pełnymi garściami, tylko w ten sposób odpoczniesz i się w pełni zregenerujesz.

   

   

  Udostępnij:

  Sklep