Dlaczego kobiety uwielbiają wąchać koszule swoich partnerów?

Każda z pań kiedyś powąchała koszulę swojego partnera, ale czy któraś zastanawiała się dlaczego tak się dzieje? Można pomyśleć, że jest to zwykłe upodobanie do zapachu swojej miłości lub jest to spowodowane tęsknotą. Okazuje się, że takie zachowanie ma też inne znaczenie. Wąchanie koszuli swojego partnera może być terapeutyczne.

Naukowcy z Kanady zainteresowali się tym zachowaniem, a więc postanowili przeprowadzić badanie, które miało wyjaśnić dlaczego panie tak robią. Do badania poproszono 96 par.

I Etap

Mężczyznom dano czyste koszulki, które mieli nosić przez kolejne 24 godziny oraz zabroniono im używać różnych perfum, palić papierosów oraz jeść pewnych aromatycznych posiłków. Wszystko po to, żeby zachować prawdziwy zapach mężczyzny. Następnie koszulki zamrażano, aby utrzymać woń.

II Etap

Kolejnym etapem było wąchanie tych koszulek przez kobiety. Panie musiały rozwiązać w myślach zadania matematyczne oraz poddano je symulowanej rozmowie kwalifikacyjnej. Obserwowano wtedy ich poziom stresu oraz badano stężenie hormonu stresu, czyli kortyzolu pobranego przez ślinę.

Zdjęcie Dlaczego kobiety uwielbiają wąchać koszule swoich partnerów? #1

W trakcie badania okazało się, że kobiety, które wąchały koszulkę swojego partnera, przed i po teście miały o wiele niższy poziom kortyzolu. Panie, które trafiły na koszulki obcych mężczyzn, podczas badań były bardziej zestresowane, a hormon stresu był wysoki.

Wniosek

Wynik zatem może być tylko jeden. Zapach obcego mężczyzny włącza w pewien sposób reakcję obronną, a kobieta staje się bardziej zestresowana i nerwowa. Znajomy zapach ukochanej osoby sprawia, że człowiek staje się spokojniejszy oraz daje to mu poczucie bezpieczeństwa.

+
Udostępnij: