Czy noszenie obrączki jest obowiązkiem? Terapeutka par dzieli się swoją opinią!

Wiele ludzi uważa, że obrączki ślubne są oznaką oddania, wierności i wiecznej miłości. Istnieje przekonanie, że dzięki temu nie dojdzie do zdrad czy pogorszenia relacji. Terapeutka, Alexandra Rickeman, sprawdziła czy istnieje prawda w takich wierzeniach. Po pewnym czasie postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem.

Czym jest obrączka?

Według ludzi jest to dowód miłości i wierności. Potwierdzeniem swoich uczuć względem drugiej osoby i zapewnienie, że nigdzie się nie wybierają. Z drugiej strony, jest to uświadamianie innym, że jest się w małżeństwie, a więc nie jest się zainteresowanym nowymi znajomościami. Pojawia się jednak pytanie, czy obrączka faktycznie chroni przed niepowodzeniem?

Terapeutka widząc w swoim gabinecie pary, które dopuściły się zdrady mając obrączkę na palcu stwierdziła, że taki symbol w ogóle nie chroni przed zdradą. Ktoś, kto chce zdradzić i tak to zrobi. Ktoś, kto chce być wierny, taki pozostanie.

Obrączka nie powstrzyma Cię przed czerpaniem przyjemności z zainteresowania współpracownika. Nie powstrzyma Cię to przed odpowiedzią na wiadomość od licealnej sympatii. Nie sprawi, że sąsiad będzie Tobą mniej zainteresowany.

Kobieta sama postanowiła sprawdzić tę zasadę na własnej skórze, a więc ściągnęła obrączkę i schowała ją do kieszeni w torebce. Nie spodziewała się dobrych odczuć, ale z czasem zaczęła się coraz lepiej z tym czuć. Zaczęła odczuwać niezależność.

Obrączka świadczy o tym, że złożyłeś przysięgę ślubną, ale nie mówi nic o poziomie Twojego zobowiązania do tej przysięgi. Świadczy o tym, że ktoś nazywa Cię „mężem” lub „żoną”, ale nie mówi o tym, jak bardzo ważny jest dla Ciebie ten związek. Jedynie Twoje uczucia i czyny są dowodem na to, czy wierność jest dla Ciebie ważna.

Kobieta zaznaczyła, że po ściągnięciu obrączki nic się nie zmieniło. Jej uczucia pozostały takie same i tak samo była traktowana przez innych. Jest w stanie odmówić innym mężczyznom i obrączka nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.

Zmieniło się to, że poczuła się bardziej sobą. Nie czuje się jedynie jako żona, ale również jako człowiek z własnymi zasadami. Poczuła się bardziej niezależna i wolna.

Ściągnęłam coś, co było publiczne i zrobiłam z tego coś prywatnego i jest to o wiele lepsze uczucie. Bycie w małżeństwie nie jest sekretem, który staram się ukryć, ale to też nie jest charakterystyczna cecha, która najbardziej mnie określa.

Wniosek terapeutki

Według kobiety, wierność jest tylko i wyłącznie naszym wyborem. Obrączka nie określa więzi między małżonkami, a jedynie uczucia i czyny. Pierścionek nie ochroni przed zdradą, jeśli ktoś tego po prostu chce, a brak obrączki wcale nie oznacza braku wierności.

+
Udostępnij: