Kiedy zaczyna się miłość? Psycholog wyznacza etapy prawdziwej miłości!

Psycholog Jed Diamond autor książki „Irritable Male Syndrome”, wyznaczył 5 etapów rozwoju miłości. Sprawdź, w której fazie znajduje się Twój związek!

  Psycholog wyznacza etapy prawdziwej miłości!

  Psycholog Jed Diamond, ekspert od związków i  autor książki „Irritable Male Syndrome”, w trakcie 30 lat pracy zawodowej, stworzył koncepcję pięciu etapów w rozwoju związku, przez które przechodzą niemal wszyscy zakochani. Sprawdź, w której fazie znajduje się Twój związek!

  Faza pierwsza - „miesiąc miodowy”

  W początkowej fazie zauroczenia, hormony szaleją, a zakochani czują się zupełnie tak, jakby byli odurzeni. Te wszystkie silne uczucia wywołują w organizmie prawdziwą rewolucję. Motyle w brzuchu, szybkie bicie serca, problemy ze snem i apetytem, to oznaki zakochania.

  Tzw. „miesiąc miodowy” to czas, w którym partner jest ideałem z naszych marzeń. Spełnia wszystkie nasze oczekiwania i pragnienia. Nie dostrzegamy żadnych jego wad i niedoskonałości.

  Faza druga – przejście do związku

  Na tym etapie partnerzy symbolicznie się do siebie zbliżają. Często decydują się na wspólne mieszkanie, adoptują zwierzaka, biorą ślub lub starają się o dziecko. Chcą stworzyć wspólne plany i przyszłość we dwoje. Mają poczucie, że są sobie przeznaczeni i nie wyobrażają sobie, że coś mogłoby to zmienić.

  Faza trzecia – wątpliwości

  Na tym etapie partnerzy zaczynają zauważać pewne wady i niedoskonałości drugiej strony. To co wcześniej im się podobało, teraz zaczyna mocno irytować. Pojawiają się pierwsze kłótnie i nieporozumienia, a problemy zaczynają wychodzić na światło dzienne. Pojawia się rozczarowanie, że nie jest już tak, jak było na początku.

  Faza czwarta – budowanie fundamentów związku

  Na tym etapie budowane są fundamenty stałego związku. partnerzy zaczynają się coraz lepiej poznawać i wreszcie dobrze rozumieć. Wiedzą czego mogą się po sobie spodziewać i nie mają wygórowanych oczekiwań wobec partnera. Spoglądają na siebie z większą wyrozumiałością i empatią. Gdy partnerzy osiągną tą fazę, są coraz bliżej najważniejszego, piątego etapu.

  Faza piąta – trwały i silny związek

  Zakochanie, wątpliwości, wzajemne poznawanie się i tworzenie fundamentów, przerodziły się w silną, prawdziwą miłość, dzięki której partnerzy stali się jednością. Miłość dojrzała do takiego stopnia, że wzajemnie się uzupełniają, a wszystkie wady przestały mieć znaczenie.

  ZOBACZ TAKŻE: Toksyczni ludzie i ich zachowanie. Co robią, aby wkraść się w życie i po cichu je niszczyć?

  Udostępnij: