Nie od dzisiaj wiadomo, że chorobliwa zazdrość potrafi zniszczyć każdą relację. Początkowo wydaje się być urocza i uważamy to za oznakę miłości. Z czasem jednak potrafi głęboko wgryźć się w związek i niszczyć go od środka. Jak temu zapobiec i jak powstrzymać sabotaż własnej relacji?

Nie nakładaj ograniczeń

Każdy pragnie czuć się wolnym człowiekiem, bez względu na to, czy znajduje się w związku. Niezależność i możliwość podejmowania własnych decyzji jest potrzebna do rozwijania samego siebie. Bezpodstawne ograniczenia sprawiają jednak, że czujemy się jak w klatce – bez możliwości jakiegokolwiek ruchu. W ten sposób nasz partner każdego dnia odsuwa się coraz bardziej.

Zazdrość to strata czasu i energii

Chorobliwa zazdrość zazwyczaj jest bezpodstawna. Pożera ona naszą energię i czas. Poświęcamy wiele uwagi na sprawdzanie i przeszukiwanie wiadomości oraz mediów społecznościowych swojego partnera. Zastanawiamy się, co robi, z kim jest, a nasze myśli zawsze kierowane są na kreowanie tylko jednego scenariusza. W rzeczywistości jednak jest to tylko marnowanie własnego czasu. Zamiast chorobliwych rozmyśleń, możemy poświęcić swój cenny czas na czerpanie przyjemności z chwili dla siebie.

Przestań się porównywać do innych

Porównywanie, o ile jest ono ze zdrowym podejściem, staje się naszą inspiracją. Odczuwamy motywację i energię, aby jeszcze bardziej się rozwijać i udoskonalać. Osiągnięcia innych stają się naszym celem w pozytywnym znaczeniu. Sytuacja się jednak zmienia, kiedy przez porównywanie pogrążamy się w smutku, złości i zdołowaniu. To następnie przerzucamy na swojego partnera.

Zaufaj partnerowi

Zaufanie jest podstawą każdej relacji. Pozwala na zbliżenie i poleganie na sobie nawzajem. Brak zaufania sprawia jednak, że partner nie czuje się wystarczająco dobry. Dodatkowo może być to dla niego obraźliwe, jeśli bez powodów okazujesz swoją nieufność. W relacji bez zaufania pojawia się również brak wsparcia ze swojej strony.

Zastanów się, skąd bierze się brak zaufania

Kiedy pojawia się niezrozumiała nieufność, to warto zastanowić się, skąd ona się wzięła w obecnej relacji. Być może jest to efekt poprzedniego związku lub innych doświadczeń, które sprawiają, że nie potrafimy obecnie zaufać drugiej osobie. Zrozumienie tego pozwoli nam na działanie w tym kierunku, aby pozbyć się negatywnego nastawienia i zacząć zdrową relację.

Odpuść

Moment, w którym zaczynasz odczuwać zazdrość, jest momentem, w którym warto zająć się zupełnie czymś innym. Dzięki temu pozbędziemy się negatywnych myśli i nabierzemy energii. Spotkaj się z przyjaciółmi lub rodziną, wybierz się na zakupy lub obejrzyj ulubiony serial, na który nie masz ostatnio czasu. Oderwanie swoich myśli pozwoli nam na uniknięcie nieprzemyślanych działań.

Rozmawiaj o swoich uczuciach

Rozmowa z partnerem na temat swojej zazdrości potrafi bardzo pomóc. Ważne jest jednak, aby dokładnie i szczerze wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Rozmowa natomiast pozwoli mu lepiej zrozumieć twoje nastawienie oraz będzie mógł pomóc ci pozbyć się tych negatywnych emocji.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img