Toksyczność posiada jawne oraz ukryte zachowania, które niszczą relację. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że na pozór normalne i zwyczajne zachowania są tak naprawdę toksyczne i ciągną nas na samo dno. Jakie zatem zachowania stanowią ukrytą toksyczność, mimo że w naszych oczach jest to coś normalnego?

Regularne kłótnie

Mówi się, że kłótnie w związku są potrzebne oraz naturalne – jest to całkowita prawda, ale pod warunkiem, że nie są one regularne, nie trwają godziny lub dni oraz mają na celu rozwiązanie problemu, a nie upokarzanie i obrażanie drugiej osoby. Jeśli kłótnie stanowią naturalną część waszego dnia i kłócicie się dosłownie o wszystko, a wasze słowa mają na celu jedynie skrzywdzenie uczuć drugiej osoby, to takie zachowanie z pewnością nie jest normalne, a jedynie toksyczne.

Emocjonalny dystans

Dzieje się coś nowego w twoim życiu i kto jest pierwszą osobą, z którą się tym dzielisz? Masz pewne zmartwienia i do kogo zwracasz się prosząc o rozmowę lub pomoc? Czujesz się samotnie i do kogo pragniesz się przytulić? W zdrowej relacji nawet po latach tą osobą jest partner, mimo że czułość już nie jest taka rozgrzana jak na początku związku. Jeśli jednak tak się nie dzieje i ze wszystkimi swoimi uczuciami i myślami pragniesz zwrócić się do kogoś zupełnie innego, to jest to jasny sygnał, że oboje tkwicie w toksycznej relacji, która oddala was od siebie.

Aroganckie gesty i słowa

Relacja, która opiera się na aroganckich gestach i słowach z pewnością nie jest pełna miłości. Do takiego zachowania należy wywracanie oczami, sarkazm, uciszanie ręką, wzdychanie czy inne aroganckie gesty. Jest to sygnał, że w związku brakuje szacunku do drugiej osoby. Bez względu na okoliczności, sytuację, czy temat rozmowy, takie zachowania są toksyczne i nie powinny mieć miejsca.

Sekrety

Jest to jeden z największych sygnałów o tym, że relacja należy do tych toksycznych. Ukrywanie czegoś przed partnerem sprawia, że powstaje mur, którego z czasem nie da się pokonać. Człowiek zaczyna pogrążać się w swoich myślach, kłamstwach lub przemilczanych słowach. Zaczynamy żyć tym, czego nie wypowiedzieliśmy. Wmawianie sobie, że to wszystko jest po to, aby chronić partnera lub związek, jest zwyczajnym oszukiwaniem samego siebie i szukaniem wytłumaczenia na swoje zachowanie.

Cisza

Nie rozmawiacie ze sobą. Żyjecie obok siebie, zamiast razem. Nieustannie mijacie się i nie wchodzicie sobie w drogę. Nie próbujecie wyjaśniać rzeczy, które wam nie odpowiadają. To wszystko buduje ciszę, która z dnia na dzień coraz bardziej wygasza wasze uczucie do siebie. Zaczyna brakować tej wyjątkowej więzi, która niegdyś was silnie połączyła. Pojawia się brak szczęścia, śmiechu, kolorów, a każdy wasz dzień staje się nijaki.

Toksyczna relacja potrafi powoli wysysać z nas energię i doprowadza nas do zwykłej egzystencji – bez siły na walkę o swoje szczęśliwe życie.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img