„Przewodnik zakochanych, czyli jak zdobyć szczęście w miłości i powodzenie u kobiet” był pierwszym męsko-damskim polskim poradnikiem dla mężczyzn. Wydany został w 1903 r. Jakie wskazówki ponad wiek temu otrzymywali mężczyźni, aby podbić serce wybranki i szybko się ożenić?

1. Być skromnym

Mężczyzna wiek temu imponował kobiecie skromnością i powściągliwością. Wiązało się to z licznymi zakazami. Mężczyzna nie mógł m.in. śmiać się głośno, gestykulować, wydmuchać nos, robić dwuznaczne uwagi, siedzieć z rozstawionymi kolanami, dotknąć pannę nawet przypadkowo.

2. Płacić za siebie

Jeśli mężczyzna zapłacił za sprawunki wybranki serca, to tylko pod warunkiem, że kobieta zwróci mu pieniądze przy najbliższej okazji. W złym tonie było płacenie za siebie i drugą osobę. Przynajmniej do ślubu…

3. Nie dominować

Najlepiej zobrazuje to cytat: „Mężczyzna w stosunku do kobiety nie powinien nigdy zapominać o swojej przewadze umysłowej i fizycznej, ale z przewagi tej nie wolno mu prawie nigdy korzystać”.

4. Kontaktować się listownie

Zamiast rozmowy w cztery oczy, poradnik z przełomu XIX i XX w. zalecał korespondencję listowną, szczególnie w przypadku zrywania narzeczeństwa. Miało to oszczędzić kawalerowi przykrych scen.

5. Nie kłaniać się

Po zerwaniu narzeczeństwa mężczyzna zwolniony był z obowiązku kłaniania się swojej eks na ulicy.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img