Nie ma takiej pary, której nie zdarzyłoby się powiedzieć nieprawdy. Nie ma takiej osoby, której nie zdarzyłoby się okłamać partnera. Każdy z nas czasem mija się z prawdą i nie jest w pełni uczciwy. Dowiedz się, dlaczego ludzie w związkach kłamią. Jakie są tego powody?

Potrzeba ochrony

Chcemy chronić swoich najbliższych za wszelką cenę. Z tego powodu nie mówimy im o niektórych sprawach, które mogą ich zmartwić lub zranić. Ukrywamy pewne informacje, mijamy się z prawdą, nie jesteśmy całkiem szczerzy… czyli po prostu kłamiemy.

Choć wydaje nam się, że mamy dobre intencje i postępujemy właściwie, zwykle to przynosi odwrotny skutek, niż zamierzony. W efekcie bliskie nam osoby mogą poczuć się wykluczone, odsunięte i odrzucone. Niegodne zaufania, niedojrzałe i zbyt słabe, by mogły znieść prawdę. Z kolei my pozostajemy z problemem sami, nie mamy w nikim oparcia i nie możemy liczyć na pomoc ukochanej osoby.

Doświadczenia z przeszłości

Niektóre osoby kłamią, ponieważ takie doświadczenia wyniosły ze swojej przeszłości. Już w dzieciństwie często kłamały, żeby uniknąć kary lub zyskać nagrody. To przynosiło im korzyść i pozwalało osiągnąć cel. Każdy błąd i niepowodzenie były surowo karane przez opiekunów, dlatego kłamały, żeby uniknąć przykrych konsekwencji. W dorosłym życiu takie osoby nauczyły się, że to dobra metoda radzenia sobie z wyzwaniami i trudnościami. Kłamstwo jest wygodne, pozwala uniknąć nieprzyjemności i zdobyć to, czego pragniemy. Dlaczego by tego nie robić w związku?

Przyzwyczajenie

Naukowcy potwierdzają, że z czasem mózg przyzwyczaja się do kłamstwa. W umyśle nieszczerej osoby dochodzi do trwałych zmian, które sprawiają, że umysł przystosowuje się do nieuczciwości. W ten sposób kłamstwo łatwo wchodzi nam w nawyk. Osoba, która często mija się z prawdą, przestaje reagować emocjonalnie na własne kłamstwa. Związane jest to z zahamowaniem pracy ciała migdałowatego, które odpowiedzialne jest za emocjonalne relacje, poczucie winy, strach i lęk.

Dreszczyk emocji

Niektóre osoby w związku kłamią, ponieważ mówienie nieprawdy wywołuje w nich dreszczyk adrenaliny. Lubią ubarwiać historie, przeinaczać fakty i naginać rzeczywistość. Mijają się z prawdą, ponieważ wtedy doświadczają poczucia mocy i przyjemności. Podoba im się to, że kontrolują sytuację i mogą nad nią panować. Kreują rzeczywistość i przedstawiają ją jak chcą. Mogą robić to z nudy albo żeby uciec przed rutyną. Kłamstwo jest dla nich powiewem świeżości i pewnego rodzaju sposobem na dobrą zabawę.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img