Toksyczna relacja może nas bardzo zranić, pozostawić rozdarte serce i negatywne emocje. Okazuje się jednak, że doświadczenie takie można przekształcić w życiową lekcję, która pozwoli nam wyciągnąć wnioski na przyszłość i wystrzegać się podobnych sytuacji w kolejnych relacjach.

Oczy szeroko otwarte

Zauroczenie wiąże się często z patrzeniem przez różowe okulary. Jesteśmy zaślepieni urokiem drugiej połówki. Nie zauważamy wad. Jednak doświadczenia z toksycznego związku uczą trzymać się na baczności, myślimy bardziej racjonalnie, jesteśmy lepszymi obserwatorami. A wszystko po to, aby wystrzegać się zranienia. Potrafimy w porę zauważać znaki ostrzegawcze i je właściwie interpretować.

Analiza na przyszłość

Istnieje założenie, że pewien typ ludzi przyciąga toksyczne osoby. Jeśli Twoje niepowodzenia powtarzają się, trafiasz na destrukcyjnych partnerów/partnerki to czas na analizę. Zastanów się jakie cechy charakteru, czy zachowania mogą przyciągać toksyczne osoby. Zastanów się, jak nie dać się wykorzystać w przyszłości.

Przerwanie milczenia

Często bywa, że osoby tkwiące w toksycznym związku nie alarmują tego, że cierpią. Liczą na poprawę sytuacji, za przemianę partnera. Łudzą się, że uczucie wpłynie na negatywne zachowanie. Warto pamiętać, że milczenie jest oznaką przyzwolenia. Milcząc, zgadzamy się na takie traktowanie. Mając taką wiedzę, w przyszłości powinniśmy od razu alarmować, gdy uznamy, że coś dzieje się wbrew nam. Jest wtedy szansa, że druga połówka zmieni zachowanie, gdyż do końca może nie być świadoma wyrządzanej „krzywdy”.

Sprecyzowane oczekiwania

Doświadczając toksycznego związku, wiemy jakich cech charakteru należy wystrzegać się u kolejnych potencjalnych partnerów. Po złych doświadczeniach nasze oczekiwania są jasno określone. Unikamy cech i zachowań, które destrukcyjnie na nas wpływają.

Wartościowa siła

Należy pamiętać, że decyzja o zakończeniu związku nie jest porażką. Zerwanie toksycznej relacji należy traktować jako przejaw siły. Po pierwsze siła ta przejawia się w znoszeniu negatywnych zachować, poddawaniu się destrukcyjnym działaniom. Wartościową siłą jest uświadomienie sobie, że nikogo na siłę nie da się zmienić. Nie da się kontrolować pewnych zachowań drugiej osoby. Prawdziwą siłą jest podjęcie dojrzałej decyzji o przezwaniu pogrążającej nas relacji. Siła jest również umiejętnością zbudowania pozytywnej relacji po traumatycznych doświadczeniach.

MP

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img