Toksyczny związek to relacja, z której niełatwo wyjść. Może wyniszczyć, pozostawić głębokie blizny i spowodować wiele cierpienia. Podpowiadamy, jak wrócić do równowagi emocjonalnej, gdy udało Ci się wyrwać ze szponów toksycznego partnera.

Toksyczny związek pozostawia głębokie blizny

Przez toksycznego partnera ofiara jest przepełniona lękiem, że sobie nie poradzi w życiu, ma niskie poczucie wartości, a jej samoocena leży na dnie. Brakuje jej poczucia bezpieczeństwa i panicznie boi się, że już zawsze będzie sama. Nie wierzy w siebie, uważa się za kruchą, słabą i nic nie wartą.

Jak wrócić do równowagi po toksycznym związku?

Powrót do równowagi po toksycznym związku może być trudny i trwać naprawdę długo…  Oto kilka kroków, które w tym pomogą.

Nie myśl o sobie źle

Przestań myśleć o sobie źle, wyolbrzymiać swoje wady i skupiać się na słabościach. Spójrz na siebie na nowo, zapomnij o tym, w co mówił ci twój były i w co dotychczas wierzyłaś na twój temat.

Przestań się obwiniać

Po zakończeniu szkodliwej relacji trudno jest złapać dystans i spojrzeć na wszystko obiektywnie. Mimo że to Ty zostałaś skrzywdzona, możesz się obwiniać i mieć do siebie pretensje. Pora odrzucić te myśli i przestać mieć do siebie żal.

Zadbaj o siebie

Do tej pory Ty podporządkowywałaś się potrzebom partnera, ale teraz przyszedł czas, żebyś zadbała o siebie. Zaopiekuj się sobą i zadbaj o swoje potrzeby. Zrób dla siebie coś dobrego i choć raz postaw się na pierwszym miejscu.

Uwierz, że sobie poradzisz

Pamiętaj o tym, że jesteś wystarczająco dobra w każdej przestrzeni swojego życia. Jesteś piękna, mądra, dobra i wartościowa. Możesz poradzić sobie bez byłego i na nowo ułożyć życie na własnych warunkach.

Wyznacz granice

To bardzo ważne, żeby postawić jasne i nienaruszalne granice na przyszłość. Dzięki nim unikniesz sytuacji, w których ktoś znów będzie chciał Tobą manipulować, przejąć kontrolę i wykorzystać Cię do własnych celów.

Udostępnij:


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img