W jaki sposób toksyczny partner obniża poczucie wartości swojej ofiary? Oto pierwsze sygnały, które świadczą o tym, że coś jest nie tak!

Oto zachowania, którymi toksyczny partner obniża Twoje poczucie wartości

Czasem możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jesteś w toksycznym związku. Czujesz, że coś jest nie tak, ale nie wiesz o co chodzi… Oto pierwsze sygnały, które świadczą o tym, że toksyczny partner obniża Twoje poczucie wartości.

Nie liczy się z Tobą

W toksycznej relacji partner nie liczy się z Twoimi uczuciami, potrzebami i zdaniem. Stawia się na pierwszym miejscu, a Ciebie ignoruje.

Traktuje Cię z góry

Oprócz tego traktuje Cię z góry, uważa się za ważniejszego, bardziej doświadczonego i mądrzejszego od Ciebie. Podkreśla, że jego zdaniem nie wiesz, o czym mówisz, nie znasz się i niczego nie rozumiesz. To sprawia, że czujesz się bezwartościowa…

Mówi Ci przykre rzeczy

Toksyczny partner nie ma skrupułów, z uśmiechem na ustach lub udawaną troską mówi Ci przykre rzeczy. Krytykuje Cię, upokarza i obraża, podkopując tym samym Twoją pewność siebie.

Wmawia Ci, że to z Tobą coś jest nie tak

On nie ma oporów przed tym, żeby wmawiać Ci, że to z Tobą coś jest nie tak. Upiera się, że coś się zadziało inaczej, niż ty pamiętasz, że przekręcasz fakty, a może nawet i zmyślasz. Mówi, że wyolbrzymiasz problemy i niepotrzebnie dramatyzujesz.

Obarcza Cię winą

Toksyczny partner zrzuca na twoje barki ciężar odpowiedzialności za problemy w związku. Obarcza Cię winą, a sam nigdy jej nie przyjmuje, nawet jeśli ewidentnie leży po jego stronie. Czujesz się z tym coraz gorzej i zaczynasz wierzyć, że ma rację.

Kontroluje Cię

Zaczynasz czuć, że nie masz prawa o sobie decydować i postawić na swoim. Konsultujesz z partnerem każdą, nawet błahą decyzję. Jego aprobata i akceptacja staje się najważniejsza. Z czasem stajesz się coraz bardziej zależna.

Manipuluje Tobą

W toksycznym związku partner Cię wykorzystuje i manipuluje Tobą. Działa z premedytacją, chce Cię w pełni sobie podporządkować i od siebie uzależnić. W pewnym momencie nie potrafisz wyobrazić sobie, jak wyglądałoby Twoje życie bez partnera... to znak że udało mu się osiągnąć cel.

 

Udostępnij:

Sklep