5 oznak, że jesteś bardziej inteligentna emocjonalnie niż Twój partner

Czasem wiążemy się z osobami, które bardzo się od nas różnią. Jeśli inteligencja emocjonalna jednego z Was jest bardzo niska, a drugiego bardzo wysoka, to Waszą relację mogą czekać spore problemy! Przedstawiamy znaki, które świadczą, że jesteś bardziej inteligentna emocjonalnie niż Twój partner.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna różni się od klasycznie rozumianej inteligencji. Te wyjątkowe zdolności opierają się na postrzeganiu, rozumieniu oraz ekspresji własnych i cudzych emocji, nastrojów i uczuć. To zbiór wielu cennych umiejętności, zwłaszcza rozumienia, odkrywania, analizowania i kierowania własnymi oraz cudzymi stanami emocjonalnymi. A także umiejętność wykorzystywania ich w myśleniu i działaniu.

Po co nam inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna pozwala człowiekowi lepiej radzić sobie w wielu dziedzinach życia i odnosić sukcesy w pracy, relacjach społecznych i związkach miłosnych. Pozwala radzić sobie ze stresem, wyzwaniami i przeciwnościami losu. Z kolei jej braki mogą powodować wiele trudności w codziennym życiu..

5 oznak, że jesteś bardziej inteligentna emocjonalnie niż Twój partner

  1. Jesteś dobra w mówieniu o tym, jak się czujesz, a Twój partner nie za bardzo… Umiesz zarządzać swoimi emocjami, nie masz problemu w ich zauważaniu, rozpoznawaniu i rozumieniu. Zachowujesz spokój nawet w trudnych sytuacjach. Nie działasz pod wpływem chwili i bez namysłu.

  2. Zawsze starasz się wspierać swojego partnera. On wie, że może liczyć na Twoją pomoc i będziesz z nim na dobre i na złe. Niestety nie możesz powiedzieć tego samego o nim. Często go brakuje, zwłaszcza gdy najbardziej potrzebujesz jego obecności, uwagi i wsparcia.

  3. Dostrzegasz swoje mocne i słabe strony. Jesteś świadoma zarówno zalet, jak i ograniczeń, podczas gdy Twoja druga połówka nie potrafi zauważać ich u siebie. Na dodatek wiesz, w czym jesteś dobra i co Ci wychodzi, a co sprawia trudność. Braki nie powstrzymują Cię przed działaniem, bo chcesz się rozwijać i być jak najlepszą wersją siebie.

  4. Potrafisz wyciągać wnioski z popełnionych błędów i przyznać się do winy, gdy wiesz, że powinnaś. Nie skupiasz się przesadnie na swoich niepowodzeniach, nie rozpamiętujesz porażek z przeszłości. Potrafisz uczyć się na błędach i wyciągać z nich wnioski. Twój partner za to często zrzuca odpowiedzialność na innych, stawia się w roli ofiary i szuka winnych wszędzie, tylko nie w sobie.

  5. W życiu kierujesz się zarówno sercem, jak i rozumem. Potrafisz odnaleźć równowagę, dzięki czemu podejmujesz przemyślane, rozsądne i trafne decyzje. Wiesz, że czasem warto zaufać wewnętrznemu głosowi i podążać za intuicją. Twój partner nie wierzy w istnienie wewnętrznego głosu, kieruje się tylko logiką i faktami, nie zwracając uwagi na okoliczności. Przez to zdarza mu się podejmować błędne decyzje.
Udostępnij: