Badania amerykańskich naukowców wykazały główny powód kryzysów w wielu małżeństwach. Jest to bardzo ważna wskazówka dla terapeutów par.

Główny powód rozwodów

Naukowcy z Wydziału Psychologii z Florida State University (USA) przeprowadzili badania nad niedopasowaniem pod kątem pożądania seksualnego w małżeństwie. Polegały one na obserwacji par na przestrzeni lat. Wyniki badań zamieszczone zostały w 2019 roku w czasopiśmie "Archives of Sexual Behaviour".

Badacze śledzili, jak w małżeństwach zmieniały się potrzeby seksualne oraz jak na pożądania kobiet i mężczyzn wpływało np. urodzenie dzieci.

Po przeprowadzaniu szczegółowej analizy doszli do wniosku, że kobietom dużo gwałtowniej spadało libido. Szczególnie poród stał się takim przełomowym momentem, w którym pożądanie seksualne u kobiet zanikało. Takie zjawisko miało ogromny wpływ na satysfakcję seksualną obu partnerów, co często doprowadzało do frustracji i kryzysu w związku. Ponadto, w wielu przypadkach pojawiały się stany depresyjne i stres związany z rodzicielstwem.

Badania pokazały, że na przestrzeni lat bardzo zmieniało się pożądanie seksualne u kobiet, a znacznie mniej u mężczyzn:

Poziom pożądania seksualnego u kobiet był nie tylko niższy niż u mężczyzn na początku ich małżeństwa, ale znacznie bardziej zmienny niż u mężczyzn. Poziom pożądania seksualnego w przypadku mężczyzn pozostawał wyższy i bardziej stały niż w przypadku kobiet przez cały czas trwania obu badań

Naukowcy zauważyli jednak, że pomimo spadku libido u kobiet, nie zmieniała się częstotliwość współżycia w małżeństwie, co oznaczało, że często kobiety decydowały się na zbliżenie intymne ze swoim mężem, nawet wtedy, gdy nie miały na to ochoty:

Te odkrycia dostarczają nowych dowodów na zróżnicowane pod względem płci zmiany pożądania seksualnego, a zatem sugerują ważne źródło niezgody małżeńskiej” – tak brzmiały wnioski naukowców z Florydy.

Warto zwrócić uwagę, że niedopasowanie pod względem pożądania seksualnego bardzo często ma miejsce w wielu małżeństwach. Co więcej, wiele par decyduje się na rozstanie, gdyż niezrozumienie w sferze seksualnej bardzo wpływa na jakość związku. Można śmiało stwierdzić, że jest jeden z głównych powodów rozstań.

ZOBACZ TAKŻE: Jak urozmaicić łóżkową rutynę?

Udostępnij:

Sklep