Kto jest szczęśliwszy w małżeństwie? Wszystko zależy od płci!

Czy małżeństwo ma wpływ na nasze samopoczucie? Kto jest szczęśliwszy będą mężem, czy żoną? Paul Dolan przeprowadził badania na podstawie których wyciągnął wnioski, która płeć jest szczęśliwsza w małżeństwie.

Badania Paula Dolana

Paul Dolan z London School of Economics w swojej książce „Happy Ever After” podsumował wyniki ankiety American Time Use Survey, gdzie porównano poziom szczęścia u osób zamężnych, żonatych, singli i rozwodników. Ponadto określono, kto jest szczęśliwszy w małżeństwie- mężczyźni, czy kobiety?

Kto jest szczęśliwszy w małżeństwie?

Według badacza małżeństwo dużo bardziej służy mężczyznom niż bycie singlem.

Jeśli jesteś mężczyzną, prawdopodobnie powinieneś się ożenić; jeśli jesteś kobietą, nie zawracaj sobie tym głowy – twierdzi Dolan.

Naukowiec uważa, że żonaci faceci prowadza spokojniejsze życie i rzadziej podejmują ryzyko. Ponadto żyją dłużej niż kawalerowie:

Mężczyźni, którzy decyduje się na małżeństwo, podejmują mniej ryzykownych decyzji, najczęściej zarabiają więcej pieniędzy i żyją trochę dłużej niż ich nieżonaci i bezdzietni koledzy.

 

Co ciekawe według Paula Dolana sytuacja w przypadku kobiet jest zupełnie odwrotna. Jak wynika z badań singielki są szczęśliwsze niż kobiety zamężne. Co więcej, samotne kobiety dłużej żyją niż mężatki:

To wszystko podyktowane jest ciągle zmieniającym się stylem życia i podejściem do tradycyjnego obrazka idealnej rodziny. W obecnych czasach zamążpójście i zajście w ciążę nie jest wielkim marzeniem kobiet – zauważa Dolan.

Naukowiec zwrócił uwagę na ważną kwestię presji społeczeństwa:

Widzisz samotną, 40-letnią kobietę, która nigdy nie miała dzieci? „Co za wstyd, nieprawdaż? Może pewnego dnia spotka właściwego faceta i to się zmieni”. Nie, bo może spotka niewłaściwego faceta, który sprawi, że będzie mniej szczęśliwa, mniej zdrowa i umrze wcześniej

Konkludując powołując się na wyniki badań Paula Dolana małżeństwo dużo bardziej służy mężczyznom, a w przypadku kobiet sprawia, że są one mniej szczęśliwe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w życiu nic nie jest czarno-białe i istnieją zarówno szczęśliwe singielki i mężatki, jak i nieszczęśliwe panny i zamężne i w tym wypadku status związku nie ma większego znaczenia.

 

 

Udostępnij: