Empatia jest kluczową cechą człowieka. Bez niej stalibyśmy się bezmyślnymi zwierzętami. Są jednak osoby o dużo bardziej rozwiniętej empatii. Czym się charakteryzują? 

1. Słuchają tego, co ktoś mówi

Często podczas rozmowy dwojga ludzi można zauważyć, że polega ona jedynie na przeczekaniu wypowiedzi rozmówcy i powiedzeniu swojego. Osoby empatyczne tak nie postępują. One naprawdę zainteresowane są tym, co ktoś ma do powiedzenia i z ciekawością oraz otwartym umysłem tego słuchają.

2. Zadają pytania, są ciekawi

Osoby empatyczne cechuje ciekawość innych ludzi, kultur, zwyczajów, poglądów, motywów, itd. Często zadają one więcej pytań niż mniej empatyczne osoby. Nie są to pytania natarczywe i nie na miejscu. Są to pytania bardziej dociekliwe, ponieważ osoby empatyczne są zainteresowane drugim człowiekiem. Często pytają więc o marzenia, uczucia, motywy działania.

3. Przyznają sami przed sobą, że się mylą

Osoby empatyczne weryfikują swoje poglądy i wierzenia. Kiedy na światło dzienne wychodzą nowe fakty, są w stanie bez problemu przyznać się do błędu i uznać, że wcześniej się mylili. Mają otwarte umysłu i potrafią racjonalnie ocenić sytuację. Ta cecha jednak często objawia się tym, że podczas jakiejś dyskusji osoby empatyczne zaczynają przejmować niektóre argumenty swojego rozmówcy. Robią to tylko i wyłącznie dlatego, że spojrzeli na nie z innej perspektywy i uznali za słuszne, a nie po to, by się komuś przypodobać.

4. Ważą słowa

Empatyczni ludzi zdają sobie sprawę z wagi słów. Wiedzą, że wypowiedzianych słów cofnąć się nie da. Wiedzą również, że słowami można zranić i trzeba za każde z nich brać odpowiedzialność. Również dzięki temu są oni doskonałymi rozmówcami. Nie oceniają i nie rzucają słów na wiatr.

5. Wiedzą dlaczego każdego należy traktować indywidualnie

Osoby empatyczne doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zanim osądzi się człowieka trzeba poznać jego historię. Same często osądzane są niesprawiedliwie i wiedzą, jak nieprzyjemnie się wtedy czują. Dlatego też nie kierują się one stereotypami i plotkami, a każdemu starają dać się szansę. Osoby empatyczne nie są jednak naiwne. Kiedy raz zawiedzie się ich zaufanie, prawdopodobnie już się go nie odbuduje.

+

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

7 kwietnia 2021 12:42 - blueste

https://vsdoxycyclinev.com/ - doxycycline 500 mg prices

subscribe img