5 błędów surowych rodziców, które mogą zniszczyć życie dziecku

Motywowanie swojego dziecka do działania i osiągania swoich marzeń jest podstawowym zadaniem rodzica. Uświadamianie dziecku, że ciężką pracą może osiągnąć wiele jest bardzo ważne. Jednak kiedy poprzeczki stawiane są zbyt wysoko, a osiągnięcia dziecka warunkują miłość rodziców, pojawia się problem. Takich zachowanie można bardzo skrzywdzić swoje dziecko. 

Jakie błędy popełniają zbyt surowi rodzice?

#1. Wymaganie od dziecka, by było idealne

Surowi rodzice często wymagają od dziecka, by było idealne w każdej dziedzinie życia. Jak wiadomo, ideał nie istnieje. Takie postępowanie może poważnie wpłynąć na samoocenę dziecka. Co gorsza, tacy rodzice nie wybaczają dzieciom ich błędów. Jak więc dziecko ma nauczyć się wybaczać innym w przyszłości?

#2. Zbyt wysokie wymagania i negatywna motywacja

Surowi rodzice zazwyczaj motywują swoje dzieci w negatywny sposób. Takie działanie ma jednak często odwrotny skutek. Kiedy jesteśmy motywowani negatywnie, na przykład strachem, zaczynamy nie lubić danej czynności i nie sprawia nam ona przyjemności. Zbyt wysokie wymagania w stosunku do dziecka skutkują porażką, a w rezultacie zniechęceniem do działania.

#3. Realizowanie własnych ambicji

Powszechnym błędem jest spełnianie swoich ambicji poprzez dziecko. Niespełnione plany i marzenia z przeszłości lub teraźniejszości mają nam rekompensować dzieci – tak myślą zbyt surowi rodzice. Skazując tym samy swoje dziecko na brak satysfakcji, brak umiejętności realizowania swoich planów i marzeń.

#4. Ambicje rodziców przekładane są na relacje z dzieckiem

Surowi rodzice czasem posuwają się do tego, że niespełnienie ich wymagań skutkuje pogorszeniem relacji z dzieckiem. Wygląda to tak, że dziecko, które nie dostało kolejnej piątki w tym tygodniu otrzymuje mniej miłości i ciepła od rodziców – taka kara. Dziecko dorasta wtedy w przekonaniu, że na miłość rodziców musi bardzo ciężko pracować, a kiedy powinie mu się noga, rodzice kochają go mniej.

#5. Relacje dziecka z innymi

Dziecko tak wychowywane może w przyszłości uważać, że aby zasłużyć na czyjąś miłość, uznanie i troskę musi wykonywać wszystkie, nawet największe wymagania innych osób. Utwierdza go to w przekonaniu, że tylko jeśli będzie spełniał oczekiwania innych, będzie doceniane. Tym samym skazuje się na niepowodzenie wielu relacji. 

+

Udostępnij: