5 interesujących faktów z życia Williama Szekspira

William Szekspir jest uznawany za jednego z najwybitniejszych angielskich pisarzy. Był to artysta, którego życie prywatne nie jest do końca znane. Wiele lat jest owianych tajemnicą, a inne posiadają tylko część informacji. Ustalono jednak kilka ciekawych faktów o pisarzu, które warto poznać.

Stracone lata

Siedem lat. Siedem lat z życia Szekspira jest totalnie nieznane. Ten okres nazwano „stracone lata”. Powstało wiele teorii i podejrzeć na ten temat. Niektórzy uważają, że pisarz był aresztowany, podróżował lub był nauczycielem. Istnieje też wersja, która jest najbardziej prawdopodobna - mówi, że Szekspir udzielał się w teatrze w Londynie i tam spędził te lata.

Zmyślone słowa

William napisał wiele dzieł, które do tej pory są cenione za swoją wyjątkowość. W jego dziełach znajduje się ponad 17,5 tysięcy słów, a 1700 było totalnie zmyślonych, użytych pierwszy raz. Dało to początek wielu słowom, jak i skrótom. To Szekspir pierwszy użył „u” jako „you”.

Spadek

Pisarz posiadał duży majątek, który przepadł. Szekspir nie posiadał żadnego krewnego, który mógłby przyjąć spadek. Jego bracia nie posiadali żon, a więc nie mieli potomków. Dzieci Szekspira również nie przedłużyły linii, Hamnet zmarł w wieku 11 lat, dzieci Judith również zmarły młodo, a najstarsza córka, Susanna, nie miała dzieci.

Wrogowie i fani

Tak jak na słynnego artystę przystało, Szekspir posiadał fanów i wrogów. Przeciwnikami byli przede wszystkim konkurencyjni pisarze, którzy nie udawali sympatii do Williama. George Bernard Shaw napisał nawet sztukę „Shakes versus Shav”, w której wykłóca się kto jest lepszy. William również miał i nadal ma ogromne grono fanów. Zdobył wiele przyjaciół, a jego dzieła obecnie są cenione na wiele milionów.

Podpis

Nazwisko pisarza istnieje w różnych wersjach - Shakpear, Shaxper, Shakspere i kilka innych. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że w tamtych czasach nie ustalono jeszcze zasad pisowni. Na dokumentach widnieją różne podpisy artysty, ale żadne z nich nie przypomina tego ogólnie przyjętego – Shakespeare.

+
Udostępnij: