Humor dziecka zmienia się co sekundę. Normalne jest to, że może czuć się smutne, zdenerwowane czy przygnębione. Takie emocje jednak trwają chwilę, a następnie pojawia się radość i uśmiech. Istnieje jednak różnica między chwilowymi humorkami a depresją, które jest chorobą. Jak można to rozróżnić i jak rodzic może pomóc w takiej sytuacji?

Objawy

Wiele sygnałów jest podobnych do zwykłych zachowań dziecka. Na początku warto dokładnie się przyjrzeć, jak nasze dziecko się zachowuje i funkcjonuje. Dziecko, które może cierpieć na depresję, będzie okazywało przygnębienie lub nadmierną irytację, może mieć problemy z koncentracją oraz nie będzie odczuwało radości z wykonywanych czynności. Apetyt może ulec zmianie, a dodatkowym sygnałem może być zmiana wagi, ciągłe zmęczenie i problemy ze snem. Dziecko może zacząć uciekać od kontaktu z ludźmi i wyraźnie będzie obniżać swoją samoocenę. Oczywiście nic nie da takiej pewności, jak potwierdzenie przez lekarza, że dziecko cierpi na depresję, ale pewne sygnały mogą pomóc w dostrzeżeniu problemu.

Jak można pomóc?

Rodzice często czują się bezsilni w momencie, kiedy okazuje się, że ich dziecko ma depresję. Nie zawsze wiedzą jak mają się zachować i co mogą zrobić, aby było lepiej. Rodzic jest najbliższą osobą dla dziecka, a więc może mieć na niego pozytywny wpływ.

Ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem i uważnie go słuchać. Dobrze jest porozmawiać o negatywnych emocjach, które go gnębią. Kiedy dziecko zaczyna się krytykować lub obwiniać, to ważne jest, aby pochwalić je za pewne zachowanie lub wyjaśnić, że nie ma potrzeby się obwiniać za coś, na co nie miało się wpływu.

Emocje grają tutaj najważniejszą rolę, a trzymanie ich w sobie może być szkodliwe. Daj dziecku do zrozumienia, że zawsze może opowiedzieć o swoich problemach i zmartwieniach. Pozwól mu wyrzucić z siebie wszystkie negatywne myśli. Dobrym sposobem jest też spisywanie na kartce negatywnych i pozytywnych rzeczy.

Interesujące zajęcia mogą być dobrą okazją, aby ponownie budować w dziecku wiarę w siebie i motywację. Do tego przyjemne rozmowy mogą sprawić, że dziecko zobaczy pozytywne strony.

Stabilność jest bardzo ważnym elementem w życiu dziecka. Dobrze jest, aby zadbać o równowagę w jego życiu, a kiedy mają nadejść jakieś zmiany, to powinno się z nim porozmawiać o tym przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Pozwoli to na przyswojenie myśli, że coś może się zmienić.

Bardzo ważnym i podstawowym krokiem, aby pomóc dziecku z depresją, jest kontakt ze specjalistą.

+
Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img