Co byś zrobił gdybyś usłyszał, że możesz być szczęśliwy niezależnie od tego, co właśnie dzieje się w twoim życiu? Tradycja Tolteków to filozofia lub sposób życia, który uczy jak dokonywać wyborów, które w efekcie prowadzą do szczęścia. Filozofia opiera się na założeniu, że w ogóle nie widzimy życia –to co widzimy w rzeczywistości to nasz własny filtr składający się z: przekonań, oczekiwań, zasad i założeń.

Toltekowie byli cywilizacją żyjącą w Meksyku ok. 900 r. n.e. Po zetknięciu z inną kulturą przejęli od nich wiedzę na którą składały się: ideały, wierzenia duchowe oraz życie w pokoju.

Cztery umowy” Dona Miguela Ruiza to współcześnie napisana książka zawierająca nauki płynącez wiedzy Tolteków. Jej autor jest naukowcem i spadkobiercą kultury tego plemienia.

Ruiz mówi, że dzieci nie mają wyboru – zgadzają się ze wszystkim, co jest im mówione przez dorosłych. Jeżeli uczą się języka nie kwestionują jego gramatyki, tylko przyjmują ją jako właściwą. Jeśli słyszą, że w danej sytuacji mają postąpić w określony sposób, to tak właśnie robią. Dorośli mają szansę na świadomy wybór odpowiedniej drogi. Sami mogą wybierać zasady według, których postępują. Ruiz prezentuje cztery umowy, które są zdrowszymi zachowaniami, które możemy stosować. Te cztery zasady w życiu mają nam pomóc w prowadzeniu szczęśliwego życia.

Pierwsza umowa życia – Bądź szczery

Słowa tworzą rzeczywistość. Działamy zgodnie z tym, co sami uznajemy za prawdziwe. Ruiz mówi: „bądź nieskazitelny ze swoimi słowami”. Jak wygląda Twój sposób komunikacji? Jakich słów używasz do opisania rzeczywistości?

Ta umowa nie dotyczy tylko braku kłamstwa. Chodzi też o używanie słów, które mogą kogoś zranić. Celowe zadawanie bólu w ten sposób nie pomoże ci osiągnąć szczęścia. Być nieskazitelnym ze swoimi słowami to oznacza bycie szczerym oraz mówienie tylko rzeczy, które mają pozytywny wpływ na ciebie i otoczenie.

Druga umowa życia – Nie bierz niczego do siebie

Pierwsza umowa traktuje o tym, że powinniśmy unikać ranienia innych. Druga natomiast mówi otym jak należy radzić sobie z potencjalnym zranieniem ze strony innych. Każdy widzi świat w swój unikalny sposób. Ma to związek z tym jakimi jesteśmy ludźmi, co stanowi dla nas w życiu wartość. Postrzeganie świata wiele mówi o danej osobie. Umiejętność nie brania rzeczy do siebie to uznanie faktu, że inni mają prawo do własnego zdania. Szanowanie opinii innych nie jest tożsame ze zmianą własnych przekonań.

Trzecia umowa życia – Nie rób założeń

Nie potrafimy czytać w umysłach innych. Zakładanie, że wiesz co druga osoba chciała powiedzieć czy miała na myśli jest błędne. Wypowiadaj swoje zdanie w prosty i zrozumiały sposób tak, aby nie pozostawić miejsca na niedomówienia. Sam nie stawiaj siebie w pozycji osoby wszystkowiedzącej. Jeżeli początkowo masz problemy z porzuceniem „czytania w myślach” - dopytuj. Lepiej jest zadać kilka dodatkowych pytań niż dojść do błędnych wniosków.

Czwarta umowa życia – Zawsze dawaj z siebie wszystko

Nie osiągniesz swoich celów jeśli będziesz leniwy. Fakt, że podejmujesz wysiłek, aby zdobyć to co zamierzałeś spowoduje, że twój wewnętrzny krytyk się nie ujawni. Należy jednak pamiętać żeby nie zmuszać się do niczego niepotrzebnie. Nie wszystkie cele są możliwe do spełnienia. Czasem nawet jeśli daliśmy już maksimum naszych umiejętności – niemożemy osiągnąć celu. Ważna jest sama świadomość, że się staraliśmy najlepiej jak potrafiliśmy.

Zamiast postrzegać szczęście jako zależne od zewnętrznych zdarzeń; zacznij widzieć je jako pochodzące od ciebie samego. Obserwuj świat świadomie, pozwól innym i sobie na wyrażanie siebie.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img