Czym jest pourlopowa depresja? Jak ją rozpoznać?

Po powrocie z wakacji, tuż przed rozpoczęciem kolejnego tygodnia pracy, czy szkoły, wiele osób doświadcza szeregu nieprzyjemnych objawów. Zmagają się ze stanem wzmożonego napięcia, niepokoju i zdenerwowania. Stresują się i denerwują powrotem do codzienności, przez co już pod koniec urlopu nie mogą właściwie odpocząć i się zrelaksować… specjaliści uważają, że to pourlopowa depresja!

Wróciłeś z wakacji? Uważaj na te objawy!

Pod koniec urlopu wiele osób zaczyna się martwić, stresować i przejmować tym, co czeka ich po powrocie. Na myśl o pracy, szkole, czy codziennych obowiązkach doświadczają wielu nieprzyjemnych objawów…

Zaczynają odczuwać przygnębienie i niepokój, zamartwiają się, mają trudności z koncentracją, są rozdrażnieni i zirytowani. Przez to nie są w stanie odpocząć i właściwie się zregenerować. Mogą towarzyszyć im także fizyczne objawy, takie jak problemy ze snem, brak apetytu, nudności, biegunki, bóle i zawroty głowy.

Pourlopowa depresja- jak to się objawia?

Specjaliści nazywają ten stan pourlopową depresją! Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie określili ten syndrom jako „post-holiday spleen”. Są zdania, że większość ludzi cierpi na spadek formy tuż po powrocie z wakacji, a wydajność pracowników wracających z urlopu wynosi jedynie 40%.

Jak sobie poradzić z pourlopową depresją?

  • Jeśli chcesz złagodzić negatywne skutki pierwszego dnia w pracy, warto powoli i stopniowo wchodzić w nowy tryb funkcjonowania.

  • W tym celu wróć z wakacji dzień lub dwa wcześniej, daj sobie czas na ochłonięcie i psychiczne przygotowanie się do codziennych obowiązków.

  • Przed urlopem zamknij wszystkie swoje sprawy i nie odkładaj ich na później. To pomoże Ci nieco rozładować grafik i sprawi, że po powrocie z urlopu będzie czekało na Ciebie mniej obowiązków.

  • Postaraj się też nie nadrabiać pourlopowych zaległości już od pierwszego dnia, ale dać sobie czas na stopniowe zaadaptowanie się do sytuacji.

  • Po pracy warto się zrelaksować i odpocząć. Należy zadbać o balans między życiem prywatnym i zawodowym. Bez tego nie będziemy w stanie się zregenerować i nabrać sił na kolejne dni.
Udostępnij: