Do Polski nadciąga Cyklon Dorte! Jakie zmiany przyniesie w pogodzie?

Już dzisiaj nasz kraj znajdzie się pod wpływem cyklonu Dorte. Pogoda może ulec zmianie. Jakie warunki pogodowe nas czekają?

Cyklon Dorte może przynieść ze sobą chłód i opady śniegu. W innych regionach kraju pojawią się bardziej słoneczne dni, a temperatury będą wskazywać na pojawienie się wiosny. Najwięcej rozpogodzeń pojawi się już rano w górach i w rejonach podgórskich.

W pozostałej części kraju będzie przeważać zachmurzenie. Na wschodzie i w centrum spodziewane są przelotne opady deszczu, w tym również deszczu ze śniegiem. Na południu występować będą mgły.

Cyklon Dorte w Polsce

Najpiękniejsza pogoda ma się dzisiaj pojawić na południu kraju. W wielu regionach ma przeważać słońce, a przelotne opady deszczu mogą pojawić się dopiero późnym popołudniem. Mogą wystąpić również burze. Mogą pojawić się niewielkie zachmurzenia.

Jak podaje IMGW na wschodzie, północnym wschodzie i w centrum mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Deszcz ze śniegiem może pojawić się w rejonach Mazur, Podlasia po północ Lubelszczyzny.

Duże zróżnicowanie temperatur

Najwięcej zmian przewiduje się w temperaturach powietrza. Na termometrach pojawią temperatury od się 4-5 st. C na Podlasiu. W pasie od Szczecina po Kalisz i temperatura ma sięgać od 9-11 st. C. najcieplej ma być w Małopolsce 16-17 st. C.

Wiatr ma być porywisty, ale tylko w rejonach górskich. W naszym kraju przeważać będzie słaby bądź umiarkowany wiatr.

W południowej części kraju będzie dzisiaj ciepło. Natomiast w innych regionach odczuwalny będzie chłód. Na Pomorzu i Podlasiu aura będzie zimowa. W tych regionach biomet będzie niekorzystny.

Zmiany nastąpią w nocy z poniedziałku na wtorek, wtedy przewiduje się umiarkowane i duże zachmurzenie.

W pasie od Kaszub po Podlasie i wschód Mazowsza mogą wystąpić deszcz oraz deszcz ze śniegiem.

Na wschodzie i północnym wschodzie mogą wystąpić najsilniejsze opady deszczu. W związku z tym można spodziewać się mgieł.

Kalendarzowa wiosna

Kalendarzowa wiosna coraz bliżej, już 21 marca przypada właśnie ten dzień. To nie znaczy, że w związku z tym pogoda ulegnie zmianom, a aura przyniesie znaczne ocieplenie. Często nie ma to wpływu na warunki pogodowe.

ZOBACZ TAKŻE: Dorota Wellman zemdlała w trakcie "Dzień dobry TVN". To przez chorobę...

Data wyznaczającą zakończenie zimy jest tylko symboliczna i nie należy jej traktować jako czegoś, co właśnie w tym dniu przyniesie zmiany.

Oprócz wiosny kalendarzowej, wyróżniamy również wiosnę termiczną (charakteryzującą się średnią dobowa temperaturą między 5 a 15 stopni Celsjusza), astronomiczną (rozpoczynającą się 20 marca), meteorologiczną (20 dni przed wiosną kalendarzową) i fenologiczną (moment, gdy drzewa rozpoczynają kwitnienie).

Udostępnij: