Nie żyje wybitna profesor, Jadwiga Staniszkis!

Jadwiga Staniszkis, wybitna socjolożka, politolożka, profesorka nauk humanistycznych oraz ceniona publicystka nie żyje. Informację o jej śmierci potwierdziła córka, Joanna Staniszkis, Polskiej Agencji Prasowej w poniedziałek po południu. W przyszłym tygodniu skończyłaby 82 lata.

Nie żyje wybitna profesor, Jadwiga Staniszkis!

Świat obiegła smutna wiadomość o śmierci wybitnej Polki. Jadwiga Staniszkis była socjolożką, politolożką, profesorką nauk humanistycznych oraz cenioną publicystką. W przyszłym tygodniu skończyłaby 82 lata.

Zdjęcie Nie żyje wybitna profesor, Jadwiga Staniszkis! #1

Kim była Jadwiga Staniszkis?

Jadwiga Staniszkis przyszła na świat w 1942 roku. W 1964 roku zakończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat zdobyła w 1971 roku, habilitację siedem lat później, a profesurę nauk humanistycznych otrzymała w 1992 roku. Jej badania skupiały się na transformacji społecznej, teorii realnego socjalizmu, instytucjonalizacji postkomunistycznych systemów oraz zjawisku globalizacji.

W młodości zaangażowana była w działalność opozycyjną. W 1980 roku dołączyła do ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a po podpisaniu porozumień sierpniowych doradzała ruchowi Solidarności. W czasie stanu wojennego prowadziła zajęcia w Wszechnicy Solidarności oraz publikowała w podziemnej prasie. Jej wczesne teksty, krytycznie oceniające Solidarność, długo były cenzurowane w Polsce.

Życie i kariera wybitnej Polki

Podczas swojej bogatej kariery akademickiej nie tylko prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim i Wyższej Szkole Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu, ale także na renomowanych uczelniach zagranicznych, takich jak Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Michigan oraz w Chinach, Japonii i na Tajwanie. Ponadto pracowała w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz zasiadała w Komitecie Socjologii PAN.

ZOBACZ TAKŻE: Dramatyczne wyznanie Filipa Chajzera. W ostatniej chwili uratowała go bliska osoba

Jej badania koncentrowały się głównie na socjologii polityki, socjologii ekonomicznej i socjologii organizacji. Poświęciła wiele uwagi procesom transformacji ustrojowej w Polsce i krajach Europy Wschodniej, a także zjawisku postkomunizmu oraz globalizacji. Wśród jej znaczących publikacji można wymienić takie pozycje jak "Ontologia socjalizmu" (1988), "Postkomunizm" (2000), "Władza globalizacji" (2003), "O władzy i bezsilności" (2006). Staniszkis regularnie publikowała także artykuły w prasie oraz na portalach internetowych.

Jako felietonistka i publicystka miała stałą współpracę m.in. z tygodnikiem "Wprost" i "W Sieci". W ciągu ostatnich kilkunastu lat wielokrotnie komentowała aktualne wydarzenia polityczne również w programach emitowanych na antenie TVN24.

Udostępnij: