Rewolucja w polskich szkołach! To już koniec z HiT?!

W najnowszych doniesieniach z polskiego sektora edukacji, wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer ogłosiła plany wycofania z programu nauczania kontrowersyjnego przedmiotu Historia i Teraźniejszość (HiT). "Chcemy zlikwidować HiT w tej formule, w której on jest obecnie, która jest czysto ideologiczna," wyznała Lubnauer, wskazując na możliwe wejście tej decyzji w życie już w nadchodzącym roku szkolnym.

Koniec HiT w szkołach?

W rozmowie z Wirtualną Polską, Lubnauer zasygnalizowała, że nowy kierunek edukacji, który obejmie Ministerstwo Edukacji Narodowej od 1 stycznia 2024, będzie dążył do eliminacji HiT. Zamiast tego, planowane jest wprowadzenie przedmiotu skupiającego się na wychowaniu obywatelskim.

Chcemy zlikwidować HiT w tej formule, w której on jest obecnie, która jest czysto ideologiczna – zapowiedziała Lubnauer

Podręcznik HiT w ogniu krytyki

Nie da się ukryć, że burza wokół przedmiotu, który wrótce zniknać ma ze szkół, zaczęła się od kontowersyjnego podręcznik do HiT, autorstwa Wojciecha Roszkowskiego, wydany przez Biały Kruk. Po tym, jak wiele osób spreciwiało sie treściom zawartym w książce, wydawnictwa zdecydowało się wydać oświadczenie 22 sierpnia. 

Nie zgadzając się z krytyką, ale jednocześnie biorąc pod uwagę dobro społeczne i możliwość bezkonfliktowego korzystania z podręcznika, postanowiliśmy usunąć dyskusyjny fragment.

Podręcznik od początku wzbudzał skrajne emocje, dzieląc opinię publiczną. Wielu nauczycieli wyraziło sprzeciw wobec treści zawartych w podręczniku.

Zobacz także: ”Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?” - bojkot podręcznika do HiT!

Podobnego zdania jest wiceministar eudkacji.

Na pewno zrealizujemy nasze obietnice, że tak partyjnego, ideologicznego przedmiotu, jakim był HiT, z podręcznikiem Wojciecha Roszkowskiego, który uderzał w bardzo wiele różnych społeczności i który nigdy nie powinien zostać zatwierdzony do użytku, nie będzie – dodaje

Kiedy koniec HiT w szkołach?

Decyzja o usunięciu HiT z polskich szkół i zastąpieniu go wychowaniem obywatelskim jest wyrazem dążenia do nowoczesnego i mniej ideologicznego systemu edukacji. Zdaniem wielu zmiana może otworzyć drogę do bardziej zrównoważonego i neutralnego podejścia do nauczania historii i współczesności w polskich szkołach.

Zmiana ta nastąpić miałaby od września 2024 roku, czyli od nowego roku szkolnego.

Przymierzamy się do tego i chcielibyśmy, żeby to się stało jak najszybciej, czyli żeby było to już od przyszłego roku szkolnego – zapowiedziała wiceministra Lubnauer

Udostępnij: