"Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - cytaty Witolda Pileckiego, wielkiego bohatera!

Z okazji Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przypominamy słowa rotmistrza Witolda Pileckiego, który przez całe swoje życie charakteryzował się niezłomną postawą.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polsce obchodzony jest 1 marca. Ustanowiony został jako wyraz hołdu dla żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej, w obliczu narzucanej Polsce władzy komunistycznej, kontynuowali swoją walkę o wolną i niepodległą Ojczyznę. Żołnierze Wyklęci, znani również jako "niezłomni", stawiali opór sowietyzacji Polski i represjom politycznym, często w ekstremalnie trudnych warunkach i w nierównej walce.

Dzień ten jest okazją do przypomnienia i uhonorowania ich poświęcenia, odwagi oraz niezłomności w dążeniu do prawdy i sprawiedliwości. Ceremonie i wydarzenia upamiętniające odbywają się w całym kraju, włączając w to składanie kwiatów na grobach żołnierzy, apele pamięci, marsze oraz wykłady edukacyjne mające na celu przybliżenie młodszym pokoleniom tej ważnej części polskiej historii.

Kim był Witold Pilecki?

Witold Pilecki był polskim rotmistrzem kawalerii, który jest szczególnie znany z tego, że dobrowolnie pozwolił się aresztować i deportować do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w czasie II wojny światowej, aby tam zorganizować ruch oporu oraz zdobyć informacje o tym, co działo się w obozie. Pilecki był jednym z pierwszych ludzi, którzy dostarczyli aliantom szczegółowe raporty na temat Holocaustu i masowej eksterminacji przez Niemców.

Zdjęcie "Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - cytaty Witolda Pileckiego, wielkiego bohatera! #1

Po wojnie, wobec nowych władz komunistycznych w Polsce, kontynuował swoją działalność w podziemiu antykomunistycznym. Został aresztowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa, poddany brutalnemu śledztwu, następnie skazany na śmierć w sfingowanym procesie i stracony w 1948 roku. Rehabilitacja Pileckiego nastąpiła dopiero po upadku komunizmu w Polsce. Jego niezłomność, odwaga i poświęcenie są symbolem heroizmu i walki o wolność Polski.

5 cytatów rotmistrza Witolda Pileckiego

Znalazłem w sobie radość wynikającą ze świadomości, że chcę walczyć

Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać

Obóz był probierzem, gdzie się sprawdzały charaktery. Jedni staczali się w moralne bagno. Inni szlifowali swe w charaktery jak kryształ. Rżnięto nas ostrymi narzędziami. Ciosy boleśnie wrzynały się w ciała, lecz w duszy znajdywały pole do przeorania...

Dlatego więc piszę niniejszą petycję By sumą kar wszystkich - mnie tylko karano. Bo choćby mi przyszło postradać me życie Tak wolę – niż żyć wciąż a w sercu mieć ranę …

Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem.

Źródło: wikipedia

Udostępnij: