8 zasad, jak funkcjonować w obecności trudnych ludzi

Na co dzień spotykamy się z różnym typem człowieka. Z niektórymi od razu potrafimy się dogadać, a z innymi ciężko nam złapać nić porozumienia. Często z takimi też ludźmi musimy przebywać każdego dnia – w pracy lub szkole. Szkoda zatem, abyśmy codziennie musieli się denerwować i psuć sobie humor. Jak możemy sobie pomóc w takiej sytuacji?

Nie rozmawiaj na ich temat z innymi

Usiłujemy dać upust swoim emocjom, a więc często rozmawiamy ze swoimi bliskimi na temat osób, które wpływają na nasze nerwy. Jeśli taka rozmowa nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków, to lepiej w ogóle jej nie odbywać. Nie ma potrzeby, aby jeszcze bardziej „nakręcać się” i pobudzać swoje emocje.

Nie reaguj

Doskonale wiemy, że kłótnie opierają się na wymianie zdań co najmniej dwóch osób. Jeśli jednak nie będziesz reagować, to do konfrontacji nie dojdzie. W ten sposób unikniesz nerwów i stresów.

Nie jest też powiedziane, że w żadnej sytuacji nie powinniśmy reagować. Są niektóre sprawy, w których wręcz musimy zabrać głos. Od nas jednak zależy, która z kwestii jest wystarczająco dla nas ważna, aby faktycznie zareagować.

Zapomnij o przeszłości

Bardzo często wydarzenia z przeszłości wciągamy do obecnej sytuacji. Dotyczy to ludzi, którzy niegdyś wyrządzili nam ból i cierpienie. Nadszedł jednak czas, aby przestać chować urazę i ruszyć naprzód. Oczyści to atmosferę i być może pojawią się szanse, aby dojść do porozumienia.

Nabierz dystansu

Kiedy nie żyjemy w najlepszych relacjach z drugą osobą, to często doszukujemy się negatywnego znaczenia w tym, co ona mówi. Bierzemy do siebie wiele słów i automatycznie sami negatywnie się nastawiamy. Nabierz więcej dystansu, a zobaczysz, że nie wszystko ma takie ciemne barwy.

Połącz się z emocjami

Bardzo dobrze jest znać samego siebie i swoje emocje. Kiedy poznamy swoje reakcje, wtedy łatwiej będzie nam nimi kontrolować, a co za tym idzie, nie doprowadzimy do wybuchu kłótni.

Szanuj, ale postaw granice

To, że trudno jest nam nawiązać z kimś pozytywne relacje, to wcale nie oznacza, że powinniśmy tej osoby nie szanować. To pozytywne nastawienie i szacunek jest kluczem do porozumienia. Pamiętaj jednak, że są też pewne granice, których nie należy przekraczać, a więc warto wyraźnie je zaznaczyć.

Lepsza komunikacja

Umiejętność przekazywania swoich myśli i uczuć jest bardzo potrzebna w kontaktach z drugim człowiekiem. Pomaga nam to w dokładnym opisaniu swojego nastawienia, a dzięki temu łatwiej nam będzie dojść do porozumienia z każdym człowiekiem.

Zadaj sobie pytanie

Zastanów się, co takiego denerwuje cię u drugiego człowieka. Jeśli to już określisz, to będziesz też w stanie stwierdzić przyczyny tych cech. Wystarczy, że spróbujesz postawić się na jej miejscu. Zrozumienie zachowania drugiej osoby sprawia, że przestaje mieć ona wpływ na nasze emocje i nastawienie.

Nie jesteśmy w stanie unikać trudnych ludzi, ale z pewnością możemy kontrolować to, w jakim stopniu wpływają na nasze życie.

Udostępnij: