Nadciąga cyklon Dawid. IMGW ostrzega kilka województw. Gdzie uważać?

IMGW wydało ostrzeżenie. Instytut przestrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Cyklon Dawid nadciąga nad Polskę. W niektórych rejonach kraju pojawią się gwałtowne opady deszczu nawet do 35 mm. Co więcej, spodziewać się można gwałtownych burz oraz silnych wiatrów nawet do 60 km na godzinę.

Nowe ostrzeżenie IMGW

We wtorek 23 maja nad pewną częścią Polski pojawi się Cyklon Dawid. Jak przewidują synoptycy, najbardziej zagrożone będą województwa w zachodniej i południowej części kraju. W tych miejscach pojawić się mogą gwałtowne burze i silne wiatry nawet do 60km/h, a wszystkiemu towarzysząc mają także silne opady deszczu.

BURZE Z GRADEM Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad. - alarmuje IMGW

W których rejonach nadciągnie cyklon Dawid?

Cyklon Dawid pojawić się ma głównie w pięciu województwach, a najbardziej narażone na gwałtowne opady deszczu burze i silne wiatry mają być województwa lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

Cyklon to rodzaj wiru atmosferycznego, który występuje na dużą skalę i jest związany z niskim ciśnieniem powietrza w centrum. Charakteryzuje się spiralnym ruchem powietrza, które wznosi się w górę w centrum cyklonu, a następnie opada na zewnątrz.

Chociaż cyklon Dawid ma drastycznie zmienić pogodę w niektórych częściach Polski, przynosząc załamanie pogodowe, według synoptyków temperatura nie powinna się zmniejszyć.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej najchłodniejszym regionem w Polsce we wtorek 23 maja będzie zachodnia część kraju. Najcieplejszymi regionami, gdzie w niektórych miejscach temperatura sięgać ma nawet 25 stopni, powinny być w centrum oraz wschód Polski.

Zobacz także: Najniższa krajowa w 2024 roku- wiemy, ile może wynosić!

Udostępnij: