17 września to data ważnych zmian dla kierowców: poznaj nowe przepisy drogowe!

Ważne zmiany dla kierowców już 17 września 2023 roku. Nowe przepisy dotyczące punktów karnych i kursów reedukacyjnych wchodzą w życie. Co się dokładnie zmieni?

17 września to data ważnych zmian dla kierowców: poznaj nowe przepisy drogowe!

Ważne zmiany dla kierowców już 17 września 2023 roku. Nowe przepisy dotyczące punktów karnych i kursów reedukacyjnych wchodzą w życie. Co się dokładnie zmieni?

Wrzesień 2023 roku przyniesie kierowcom nieco oddechu od dotychczasowych surowych przepisów. Po roku od popełnienia wykroczenia, punkty karne przestaną obowiązywać, co jest powrotem do poprzedniego stanu rzeczy. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno ten okres wynosił dwa lata.

W wyniku tych zmian, kierowcy będą mieli mniej powodów do obaw o utratę prawa jazdy, ponieważ punkty karnego przestaną obciążać ich konta po roku. To oznacza, że nie będą tracić prawa jazdy tak łatwo, jak to miało miejsce po wprowadzeniu zaostrzeń w przepisach.

Dodatkowo, wracają do łask kursy reedukacyjne. Kierowcy, którzy zyskają punkty karne, znów będą mieli szansę skorzystać z tych kursów w celu ich zredukowania. Kursy reedukacyjne staną się znów skutecznym narzędziem do poprawy zachowań na drodze i uniknięcia utraty prawa jazdy.

Te zmiany mają na celu bardziej zrównoważone podejście do karania kierowców oraz zachęcanie ich do poprawy umiejętności i postaw na drodze. Ważne jest, aby kierowcy byli świadomi tych przepisów i korzystali z nich w odpowiedni sposób, aby cieszyć się bezpieczną i odpowiedzialną jazdą.

Co pół roku każdy kierowca będzie miał możliwość uczestniczenia w płatnym kursie, który pozwoli na zmniejszenie liczby punktów karnych o 6. Niestety, nowi kierowcy, którzy zdobędą punkty karne w ciągu roku od uzyskania prawa jazdy, oraz osoby, które przekroczą limit 24 punktów karnych i utracą prawo jazdy, nie będą mogli skorzystać z tego przywileju.

Kursy reedukacyjne dla kierowców: co zawiera program?

Kursy reedukacyjne redukujące liczbę punktów karnych będą dostępne tylko w formie stacjonarnej. Szkolenia online nie będą akceptowane. Kierowcy zainteresowani tym programem będą zobowiązani do osobistej obecności w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Kierowców. Tam uczestniczą w 8-godzinnym szkoleniu teoretycznym, które obejmuje wykłady oraz praktyczne ćwiczenia na placu manewrowym. Warto zaznaczyć, że na jednym szkoleniu będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 15 kierowców, co zapewnia bardziej indywidualne podejście.

Kurs reedukacyjny: „ćwiczenie praktyczne”

Kierowcy będą wyzwani do perfekcyjnego wykonania manewru awaryjnego hamowania, który zostanie przeprowadzony w zakresie prędkości 30-50 km/h.

Punkty karne: kiedy będą zerowane?

Aby zresetować liczbę punktów karnych, kierowcy po 17 września 2023 roku będą musieli oczekiwać dokładnie roku (wcześniej wymagane było 2 lata). Co istotne, ten okres nie będzie liczony od dnia otrzymania mandatu, lecz od daty jego opłacenia.

Jakie zmiany czekają kierowców z punktami karnymi na 2 lata?

Dla kierowców z dwuletnim okresem obowiązywania punktów karnych nie będzie taryfy ulgowej. Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury, wyjaśnił, że jeśli chodzi o tych kierowców, którzy popełnili wykroczenia w dotychczasowym stanie prawnym, to tutaj nie przewiduje się zmian. Nadal obowiązuje dwuletni okres.

Nie brakuje głosów opozycji twierdzącej, że te zmiany to typowa przedwyborcza taktyka. Niemniej jednak, dla kierowców spędzających dużo czasu za kierownicą, to mogą być dobre wieści. Te zmiany mogą pomóc w uniknięciu utraty prawa jazdy, a zawodowym kierowcom w zachowaniu swojej pracy.

Jeśli chodzi o tych kierowców, którzy popełnili wykroczenia w dotychczasowym stanie prawnym, to tutaj nic się nie zmienia. Ich obowiązuje okres dwuletni i kropka” – mówi Jerzy Polaczek

 

 

Udostępnij: