Poznaj 9 TOKSYCZNYCH ZACHOWAŃ, którymi odpychasz od siebie innych

Zdarza się, że w Twoim towarzystwie inni czują się źle, mają gorsze samopoczucie i nastrój. Ich poczucie wartości i samoocena spada, do tego czują się słabi, nie mają energii i chęci do działania. Być może dzieje się to przez to, co robisz. Poznaj dziewięć toksycznych zachowań, którymi odpychasz od siebie innych.

Toksyczne zachowania

Toksyczne zachowania potrafią odbierać radość z życia i odsuwać wartościowych i życzliwych Ci ludzi. Naucz się je dostrzegać, a Twoja interakcja z otoczeniem się odmieni.

1. Porównujesz się do innych

Wciąż porównujesz się do innych i najczęściej wypadasz przez to gorzej. Nie rób tego, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto jest lepszy pod pewnymi względami. Takie porównania nie przynoszą niczego dobrego i nie mają sensu. Problem zaczyna się, gdy dogłosu dochodzi zazdrość, a owe porównania nabierają niezdrowego charakteru. Mogą wywołać jedynie zazdrość i zawiść, prowadzić do frustracji i obwiniania innych za swoje problemy.

2. Mówisz o sobie w negatywach

Sposób, w jaki sam o sobie mówisz ma wpływ na to, jak się czujesz i jak postrzega cię otoczenie. Jeżeli zawsze uprawiasz czarnowidztwo i skupiasz się na negatywach, możesz nie dostrzec dobrych rzeczy, które zjawią się w twoim życiu.

3. Jesteś wobec siebie zbyt krytyczny

Wewnętrzny krytyk w Twojej głowie wytyka Ci najdrobniejsze błędy. Skupia się na wadach i niedoskonałościach, wyolbrzymia potknięcia, nie pozwala zapomnieć o tym, co było i przez to nie daje spokojnie spać. Przez to odbiera Ci energię, nadzieję i siły do działania.

4. Nie wierzysz w siebie

Nie wierzysz w swoje możliwości. Choć jesteś twórczą i kreatywną osobą z mnóstwem dobrych pomysłów, nigdy o nich nie mówisz. Z obawy przed opinią innych i ich negatywną oceną, wolisz siedzieć cicho i nigdy się nie wychylasz. Przez to się sabotujesz, zaniżasz swoje kompetencje i umiejętności.

5. Nieustannie rozpamiętujesz swoje błędy

Ciągle rozpamiętujesz swoje błędy i sytuacje, w których coś Ci nie wyszło. Skupiasz się na nich, wciąż powracasz do nich myślami, przez to nie możesz ruszyć dalej. Pamiętaj, to że popełniłaś błąd nie jest najważniejsze. Skup się na tym, co zrobisz, żeby go naprawić i następnym razem postąpić właściwie.

6. Za bardzo przejmujesz się innymi

Twoja pewność siebie powinna płynąć z własnych przekonań, a nie opinii innych. Przejmowanie się tym, co o Tobie myślą i mówią, nie wpłynie na ciebie dobrze. Stawianie potrzeb innych przed swoimi, tylko po to żeby zyskać ich akceptację, może tylko wyrządzić ci krzywdę.

7. Nie potrafisz postawić się na pierwszym miejscu

Wciąż wydaje Ci się, że musisz spełniać czyjeś oczekiwania i dostosowywać się do innych. Pamiętaj, że tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie i wszystkie decyzje. Nie dawaj się wykorzystywać innym. Naucz się stawiać granice i odmawiać. Dzięki temu będziesz mieć do siebie szacunek, zaczniesz stawiać się na pierwszym miejscu i pokochasz samego siebie.

8. Odgrywasz ofiarę

Nie mamy wpływu na to, co się już wydarzyło. Z przeszłości należy wyciągać lekcje i iść naprzód. Ciągłe wracanie do sytuacji i ich przeżywanie nie pozwala ci uporać się z emocjami. Teraźniejszość i przyszłość zależą od ciebie. Jeżeli postrzegasz siebie wyłącznie jako ofiarę to nigdy nie ruszysz naprzód.

9. Opierasz się nowym doświadczeniom

To co nowe i nieznane może wywoływać obawę. Lęk nie powinien jednak mieć wpływu na to, co robimy i jakie decyzje podejmujemy. Czasem wyjście z własnej strefy komfortu przynosi wiele dobrego. Może popchnąć do aktywności, której w „normalnych” warunkach by się unikało. Kto wie? Może okazać się, że jest ona stworzona dla ciebie.

ZOBACZ TAKŻE: 8 oznak, że on oczekuje od Ciebie TYLKO seksu

Udostępnij: