Oczekiwania względem siebie mogą okazać się największą pułapką, w jaką sami siebie wprowadzamy. Zaczynamy je stawiać już w latach szkolnych, które z czasem stają się coraz większe i coraz bardziej ograniczające. W jaki sposób możemy ich się zatem pozbyć?

Na czym polegają oczekiwania?

Każdy z nas posiada oczekiwania względem siebie i otoczenia. To właśnie na nich opieramy swoje cele i plany. Dzięki nim ruszamy naprzód i pokonujemy kolejne etapy. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy nasze oczekiwania przerastają rzeczywistość. Pojawia się rozczarowanie i zawód, przez co tracimy swoje chęci i motywację. Zaślepieni oczekiwaniami tracimy kontrolę nad rzeczywistością.

Bardzo ważne jest zatem, aby dopasowywać swoje oczekiwania do możliwości, które daje nam otoczenie. Wcale nie chodzi o to, aby nie próbować iść krok dalej, ale należy mieć na uwadze, że każdy sukces jest budowany poprzez małe kroczki. Zanim zatem zaczniesz nastawiać się na awans i wyobrażać sobie wszystkie rzeczy z tym związane, to lepiej skup się na tym, aby jak najlepiej wykonywać swoją pracę, która zacznie przynosić pewne efekty, dzięki którym ten awans będzie mógł stać się możliwy.

Czym jest dla ciebie sukces?

Jako dzieci wiele słyszymy na temat tego, czym jest sukces. Mówi się nam, że to wysokie zarobki, najnowocześniejszy samochód i dom z ogrodem są wyznacznikiem sukcesu, ale jak jest naprawdę? Czym dla nas jest sukces, który sprawia, że czujemy radość i satysfakcję? Czy faktycznie jest to nowy samochód? A może zupełnie coś innego? Może są to przyjaciele, których już znasz od wielu lat i nigdy się na nich nie zawiodłeś? To pokazuje, że sami musimy najpierw zastanowić się nad znaczeniem tego słowa w stosunku do własnego życia.

Jakie są tego wnioski?

Sukces dla każdego oznacza zupełnie co innego, a więc przede wszystkim powinniśmy podążać za tym, co sami chcemy. Oczekiwania w tym przypadku są pomocne, bo ciągną nas do przodu, ale ważne jest, aby były one dostosowane do możliwości. Nie da się przeskoczyć ze startu na samą metę. Każda droga musi być pokonana pewnymi etapami, a więc cierpliwość w tym wszystkim również ma duże znaczenie.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img