Introwertycy – cechy charakteru, które dla innych są totalnie niezrozumiałe

Introwertyk to typ osobowości, który stanowi przeciwieństwo ekstrawertyka. Charakteryzują go pewne cechy i zachowania, które innym mogą wydawać się niespotykane lub wręcz dziwne. Przedstawiamy cechy introwertyka, które dla innych są totalnie niezrozumiałe!

Introwertycy – cechy charakteru, które dla innych są totalnie niezrozumiałe

Nie można jednak powiedzieć, ze wszyscy introwertycy zachowują się w ten sam sposób. Wszystko zależy od natężenia cech u danej osoby. Jednak pewne cechy i zachowania introwertyków często są niezrozumiane i nieakceptowane przez innych ludzi.

Nadmiar bodźców im przeszkadza

Osoby z introwertyczną osobowością nie potrafią skupić się w miejscach, w których są narażeni na wiele bodźców. Otwarte przestrzenie, zatłoczone biura czy dźwięki sprawiają, że bardzo szybko się rozpraszają i tracą koncentrację. Nadmiar impulsów z otoczenia powoduje, że szybko mają dość i są przemęczeni. Nie potrafi pracować pod presją czasu i robić kilku rzeczy naraz.

Najlepiej czują się we własnym towarzystwie

Zdarza się, że takie osoby zamykają się w sobie, skupiając na własnych przeżyciach wewnętrznych. Często też izolują się od innych i unikają życia społecznego, ponieważ stanowi to dla nich zbyt dużą ilość bodźców. Bardziej cenią sobie własne towarzystwo, i wybierają samotność, nie dlatego że nie lubią innych, a żeby naładować baterie. Choć ich życie towarzyskie nie jest tak bogate jak u ekstrawertyków, to nie są odludkami, którzy nie wychylają nosa z domu.

Zbierają energię poprzez bycie samemu

Introwertycy nie uciekają, bo kogoś nie lubią. Nie izolują się, bo mają dość czyjegoś towarzystwa. Odchodzą na bok w samotności, aby móc zebrać energię. To właśnie w ten sposób odpoczywają, układają sobie myśli i analizują pewne sprawy. Nie ma to nic wspólnego z otoczeniem, a jedynie z ich zmęczeniem i chęcią nabrania siły.

Takie osoby najlepiej czują się w ciszy i spokojnym otoczeniu. Uwielbiają przebywać na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku i szybkiego tempa życia. Mają silną potrzebę regeneracji, ważny dla nich jest czas na wyciszenie, wsłuchanie się we własne potrzeby, zadbanie o siebie.

Nie potrafią mówić o tym, co czują

Osoby te nie chcą i nie potrafią rozmawiać o swoich uczuciach. Wolą zatrzymać dla siebie to, co ich boli i męczy. Będą starali się nie dać po sobie poznać, że coś ich rani. Bardzo często starają się obrócić w żart sytuacje, które tak naprawdę wyrządziły ogromne cierpienie. Jednak takie zachowania mają  ogromny wpływ na budowanie relacji przez introwertyków. Przez to trudno im nawiązywać więzi z innymi i tworzyć bliskie związki.

Sprawiają wrażenie niedostępnych

Introwertyk może sprawiać wrażenie obrażonego, zagniewanego lub nieprzyjaznego. Wszystko przez to, że w jego wnętrzu ciągle coś się dzieje i jest nieustannie zamyślony. Dlatego może wydawać się nieobecny, rozkojarzony i rozproszony. Tak naprawdę wszystko z nim w porządku! Jeśli tylko zapytasz, to się tego dowiesz.

Zmiany i nowości? Tylko nie to!

Introwertycy lubią stabilizację i harmonię. Zawsze mają wyznaczony przez siebie czas na pewne czynności, a więc wszelkie niespodzianki, niespodziewane wyjścia, sytuacje i wizyty wywołują u nich niechęć i rozdrażnienie. Zaburzają one tryb pracy introwertyków. Osoby te nie lubią takich sytuacji, a więc za wszelką cenę starają się tego unikać.

To lojalni i oddani przyjaciele

Choć introwertyk jest cichy, niewiele mówi i przez to może wydawać się skryty i zamknięty w sobie, to jest świetnym słuchaczem. Możesz zwierzyć mu się ze swoich problemów, zawsze uważnie Cię wysłucha. Jest pełen empatii i zrozumienia, wrażliwy na krzywdę innych.

Te osoby bardzo uczuciowo i emocjonalnie podchodzą do drugiego człowieka. Choć początkowo może być nieufny i niedostępny, gdy już się otworzy, będzie dobrym przyjacielem i partnerem. Introwertycy oddają całych siebie i nigdy nie odwrócą się plecami.

Gdy już kochają, to całym sercem

Introwertycy skupiają się bardziej na sferze emocjonalnej. Ciężko jest im często kogoś poznawać, a więc mocno przywiązują się do osób już obecnych w ich życiu. Jeśli kogoś pokochają, to będzie to niezwykle mocne i głębokie uczucie. W relację wchodzą całym sercem i duszą. Są w stanie zrobić wszystko dla ukochanej osoby. Tak samo przeżywają rozstania, które są dla nich ogromnie bolesne.

ZOBACZ TAKŻE: Te zachowania świadczą o tym, że jesteś toksyczną osobą

Udostępnij: