Oczy mówią bardzo wiele o człowieku. Możemy wyczytać z nich mnóstwo informacji o naszych przeżyciach, emocjach i uczuciach. Po nich jesteśmy w stanie poznać, czy ktoś jest z nami szczery, czy może mija się prawdą. W końcu oczy są zwierciadłem duszy…

Oczy są zwierciadłem duszy

Często mówi się, że oczy są zwierciadłem naszej duszy. Możemy wyczytać z nich wiele o naszych przeżyciach, emocjach, problemach.

Gesty i słowa możemy kontrolować i zaplanować, nad spojrzeniem nie mamy takiej mocy. Zdradza o nas więcej, niż jesteśmy w stanie powiedzieć. Oczy ukazują prawdę o nas samych i obnażają to, co mamy w środku. Nasze oczy mogą wyrazić cały szereg emocji i uczuć. Dlatego najlepszym sposobem, aby kogoś poznać i dowiedzieć się jakie ma wobec nas zamiary, jest spojrzeć mu w oczy.

Zazwyczaj zupełnie podświadomie udaje nam się wejrzeć w czyjąś duszę poprzez oczy. Mamy tylko wrażenie i niejasne przeczucie co do tego, kim jest druga osoba. Jednak już to często pozwala nam na samym początku trafnie kogoś ocenić i wyciągnąć wnioski na temat jego charakteru.

Kontakt wzrokowy- dlaczego jest tak ważny?

Reakcji źrenic nie jesteśmy w stanie udawać. Gdy widzimy coś co nam się podoba, jesteśmy szczęśliwi lub podnieceni, to się rozszerzają. Zwężają się natomiast, gdy nie lubimy tego, na co patrzymy.

Patrzenie drugiej osobie uważnie i głęboko w oczy jest sygnałem że jesteśmy nią zainteresowani, otwarci na nawiązanie kontaktu i pójście krok dalej.

Nawiązanie kontaktu wzrokowego bardzo ułatwia komunikację z drugim człowiekiem. Gdy patrzymy komuś w oczy, łatwiej nam ocenić czyjeś intencję. Na dodatek, jeśli ktoś bez wahania patrzy nam w oczy, nasze zaufanie i sympatia do tej osoby rośnie.

Gdy ktoś nie chce utrzymywać kontaktu wzrokowego, czujemy, że jest nieszczery i nas okłamuje. Osoba, która unika naszego spojrzenia uważana jest za nieuczciwą. Uważamy, że jeśli ktoś nie ma odwagi spojrzeć nam w oczy może być nieśmiały, wycofanych, zamknięty w sobie.

Z badań wynika, że kontakt wzrokowy ma ogromne znaczenie już od najmłodszych lat. Rozwój emocjonalny i społeczny dziecka rozpoczyna się już z pierwszym spojrzeniem. Naukowcy z Uniwersytetu New South Wales School of Psychology, doszli do wniosku, że „patrzenie z miłością” na dziecko wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa, prawidłowy rozwój, zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów emocjonalnych, zachowań agresywnych i antyspołecznych.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

12 lipca 2021 17:26 - Domina

Taki w sumie tekst o niczym :)

subscribe img