Choć najczęstszymi niezdrowymi relacjami są te damsko-męskie, to na naszej drodze nie brakuje również innych ludzi, z którymi nie czujemy się komfortowo, a po kilku zdaniach chcemy się pożegnać, będąc zmęczonym rozmową. W towarzystwie toksycznych ludzi czujemy się źle, szybko tracimy siłę i energię. Jak sobie radzić z takimi sytuacjami? Jak rozpoznać pierwsze symptomy niezdrowej relacji? Jakie typy osobowości mogą nam szkodzić?

Po czym poznać toksycznych ludzi?

Na swojej drodze spotykamy wielu różnych ludzi. Z jednymi czujemy zrozumienie i empatię od pierwszych chwil rozmowy, za to do innych nie potrafimy się przekonać, a czasami nawet nie potrafimy powiedzieć, dlaczego ktoś nam nie przypadł do gustu. Według specjalistów powinniśmy zwrócić uwagę na jedną prostą rzecz - bilans energetyczny. Jeśli po rozmowie z kimś czujemy niezrozumiały odpływ energii, prawdopodobnie mamy do czynienia z kimś destrukcyjnym. To właśnie nieadekwatny spadek energii powinien nas jako pierwszy zaniepokoić. Co ważne, możemy się tego spodziewać po każdej grupie społecznej, bowiem nie ma znaczenia płeć, wiek czy pochodzenie.

Na jakie typy osobowości powinniśmy uważać?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie każdy szkodliwy dla nas człowiek jest tego świadomy. Są osoby, które robią to z premedytacją, są jednak takie które nie są tego świadome. Osoby toksyczne to w skrócie osoby posługujące się manipulacją, kłamstwem. Nieuzasadniony spadek samopoczucia po obcowaniu z kimś również wskazuje na osobę krzywdzącą. 

Jak pozbyć się toksycznych ludzi?

Niestety, ale na swojej drodze jeszcze nie raz spotkamy kogoś dla nas szkodliwego. Jedyną drogą na wyeliminowanie takich ludzi jest ich selekcja, świadomy wybór tego z kim chcemy przebywać. Co jeśli niejako jesteśmy związani z osobą toksyczną? Musimy sobie uświadomić, co na nas źle wpływa, co źle znosimy i jak się możemy przed tym bronić. Być może jedynie na spotkaniu towarzyskim z kimś czujemy spadek samopoczucia, a na przykładowym polu zawodowym dyskutujemy jedynie o konkretach? W takiej sytuacji warto ograniczyć wyjścia na kawę z kimś toksycznym, nie musząc urywać współpracy.

NB

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img