Choć Święto Zmarłych już za nami, pamięć o zmarłych powinniśmy zachowywać przez cały czas.  Poznaj najbardziej wzruszające sposoby na to, by zachować pamięć o bliskich, którzy odeszli.

Żałoba i pamięć o zmarłych

Strata bliskiej osoby to ciężkie doświadczenie, z którym każdy z nas radzi sobie inaczej. Żałoba to strata części nas samych i nieodłączny element radzenia sobie z odejściem bliskiej osoby. Jest nam potrzebna, abyśmy mogli poradzić sobie z kolejnym etapem w swoim życiu, zamknąć go, zaakceptować stratę i zacząć żyć dalej.

Najbardziej wzruszające sposoby na zachowanie pamięci o zmarłych

Według psychologów zachowanie pamięci o zmarłej osobie i uhonorowanie jej, pozwala na przejęcie kontroli nad naszym żalem, poradzenie sobie z żałobą i przekształcenie jej w coś pozytywnego. Poznaj sposoby na zachowanie wspomnień o ukochanej osobie.

Stwórz pamiątkę

Stwórz pamiątkę bo bliskiej osobie. Możesz przygotować album z jej zdjęciami, kolaż lub zmontować pamiątkowy filmik. Dobrym pomysłem będzie także przekształcenie części jej osobistych rzeczy w coś nowego, na przykład przedmiot codziennego użytku, jak narzuta, czy serwetka.

Stwórz tradycję

Pomyśl o tradycji, którą dzieliłaś się z ukochaną osobą i postaraj się ją kontynuować z bliskimi. To pozwoli Ci zachować pamięć o zmarłej osobie i wspominać ją w dobry sposób.

Pamiętaj o rocznicy

Wzruszającym sposobem na upamiętnienie odejścia bliskiej osoby jest organizowanie spotkań rodzinnych w rocznicę jej śmierci lub urodzin. Na spotkaniu wraz z bliskimi możecie ją powspominać i o niej porozmawiać. To także dobra okazja, aby się połączyć i wzmocnić rodzinne więzi.

Bądź z innymi

Wiele osób podczas żałoby izoluje się od innych i ogranicza kontakt z zewnętrznym światem. W tym trudnym okresie warto być z innymi osobami, które doświadczają tej samej straty. Przeżywanie żałoby z innymi może pomóc uporać się z tym procesem i zaakceptować zmiany, jakie nadeszły.

Zrób coś dobrego

Możesz zrobić coś dobrego w imieniu zmarłej osoby. Warto przekazać datek fundacji charytatywnej, wesprzeć lub zorganizować zbiórkę, albo w niematerialny sposób pomóc potrzebującym. Pomaganie innym sprawi, że Ty także poczujesz się lepiej. Jeśli będziesz robić to w imieniu osoby, która odeszła, na dłużej zachowasz o niej pamięć i wspaniale ją w ten sposób uhonorujesz.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img