Frenemy to przyjaciel, który staje się Twoim wrogiem. Choć wydawałoby się, że to połączenie jest niemożliwe, czasem takie określenie może opisywać tę samą osobę. Dowiedz się, jak rozpoznać toksycznego przyjaciela.

Czym jest frenemy?

Frenemy to pojęcie, które zostało stworzone z połącznie dwóch słów: friend (przyjaciel) i enemy (wróg). Choć wydawałoby się, że to dwa przeciwstawne pojęcia, tak naprawdę mogą opisywać tę samą osobę…

Czasem w życiu mamy do czynienia z relacjami, które nazywamy przyjaźnią, ale tak naprawdę nią nie są. Taka osoba raz bywa opiekuńcza, czuła i troskliwa, a innym razem egoistyczna i agresywna. Wywołuje w nas jedynie smutek, przygnębienie i osłabienie. Pozbawia nas sił, chęci do działania i życia. Pozostawia w nas mnóstwo negatywnych emocji… i poczucie, że przyjaźń wcale nie powinna tak wyglądać.

Jak rozpoznać frenemy- toksycznego przyjaciela?

Jest zazdrosny o Twoje sukcesy

Frenemy jest do rany przyłóż w sytuacjach, gdy przeżywamy trudności i kłopoty. Natomiast, gdy  odnosimy sukcesy i nam się powodzi, jego zachowanie diametralnie się zmienia. Okazuje niezadowolenie, frustrację, a nawet otwartą wrogość. Jest zazdrosny i zawistny, może sabotować Twoje działania.

Bierze więcej niż daje

W relacji z frenemy nie jest zachowana równowaga pomiędzy braniem i dawaniem. Fałszywi przyjaciele wciąż czegoś od Ciebie chcą, lista ich próśb i oczekiwań nie ma końca. Z drugiej strony Ty nie możesz liczyć na ich pomoc, czy wsparcie. Przyjaźnią się z Tobą dla własnych korzyści, bez mrugnięcia okiem się do Ciebie odwrócą i zostawią w potrzebie.

Krytykuje i ocenia

Takie osoby nie potrafią udzielać wsparcia, pocieszyć, ani doradzić. Uwielbiają za to słuchać, gdy coś złego Ci się przytrafiło lub poszło nie po Twojej myśli. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wewnętrznie cieszą ich Twoje niepowodzenia. Na dodatek pod pozorem szczerości i udzielania dobrych rad, stale Cię krytykują, oceniają i obrażają.

Wciąż narzeka

Toksyczne osoby wciąż są niezadowolone, rozdrażnione i na wszystko narzekają. Ich negatywne nastawienie do świata i ludzi może być zaraźliwe. Słuchanie ich narzekania sprawia, że sam czujesz się przygnębiony, smutny, osłabiony i zmęczony.

Manipuluje Tobą

Frenemy stale manipulują Twoimi emocjami i uczuciami. Wzbudzają w Tobie poczucie winy, lęku, strachu i inne negatywne emocje. Wywierają na Ciebie presję i naciskają, bezwzględnie dążą do własnych celów. Nie liczy się dla nich Twoje szczęście i dobro…

DZ

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img