Na plecach, na brzuchu czy na boku? Każdy ma swoją ulubioną pozycję spania, a ona potrafi nieco powiedzieć na temat Twojego charakteru. Ponadto są pozycje wskazane (bądź nie) dla pewnych dolegliwości. Szczególnie kręgosłup może być narażony na niewskazaną pozycję spania. Sprawdź, co pozycje mówią o Twojej osobowości i jak wpływają na nasze zdrowie.

1. Pozycja embrionalna

Jest to pozycja najczęściej wybierana do zasypiania, głównie przez kobiety. Podciągnięte nogi mają stanowić swego rodzaju barierę odcinającą nas od doświadczonych tego dnia problemów. Pozycja sprzyja analizowaniu dnia, który upłynął.

2. Na plecach

Śpiąc na plecach mamy zazwyczaj włączone i wyprostowane nogi, a ręce położone wzdłuż ciała. Spanie "na baczność" może być nieświadomym przejawem dyscypliny, dlatego jest najczęściej spotykana u sportowców lub wojskowych. Pozycja ta pozwala pozbyć się napięć i przeciążeń w obrębie kręgosłupa. Ponadto pamiętajmy o dobrym materacu ułatwiającym regenerację i doborze poduszki - zbyt wysoka powoduje nadmierne pochylanie głowy do przodu.

3. Na boku

Pozycję na boku przybierają najczęściej osoby towarzyskie i otwarte na świat. Niepodciąganie nóg do klatki świadczy o ufności. Spanie na boku może jednak powodować ból w obrębie barku, szczególnie u osób starszych. Ponadto śpiąc na boku prawym możemy utrudniać trawienie, natomiast na lewym pomożemy dotlenić organizm.

4. Na brzuchu

Pozycja jest przypisywana osobom wrażliwym. Ułożenie ciała na brzuchu, rąk po obydwu stronach ciała i głowy na boku zazwyczaj świadczy o niewielkiej wylewności, a ponadto trudnym znoszeniem krytyki. Pozycja jest jednak niewskazana, ponieważ może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych, np. sztywnienie karku bądź problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Chcąc koniecznie spać na boku wkładaj pod biodra płaską poduszkę, która pomoże zmniejszyć wygięcie kręgosłupa i go odciążyć. Pozycja niewskazana dla osób cierpiących na refluks.

NB

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img