Dziadkowie tworzą ze swoimi wnukami szczególną i niepowtarzalną relację. Według psychoterapeutki mogą oni nawet dać swoim wnukom to, czego nie dają im rodzice. To coś bardzo cennego i ważnego… Dowiedz się więcej na ten temat!

Szczególna więź – dziadkowie i wnuki

Psychoterapeutka Zofia Milska-Wrzosińska, w rozmowie ze „Zwierciadłem” opowiada o szczególnej więzi łączącej dziadków z wnukami. Według niej relacja dziadkowie – wnuki nie jest niezbędna do przeżycia. Za to dziadkowie mogą dać swoim wnukom coś niezwykle cennego i wartościowego. Są to: czas i spokój.

Czasem dziadkowie dają dzieciom coś, czego nie dają rodzice…

Psychoterapeutka wyjaśnia:

Zapracowani rodzice są pełni napięć, stresów, mają na głowie wiele spraw. A dziadkowie widzą życie we właściwych proporcjach. Wiedzą, jakie błędy popełnili z własnymi dziećmi, mają inną perspektywę i więcej cierpliwości. A poza tym wnuki to nie własne dzieci, o które trzeba nieustannie się troszczyć: karmić, przewijać, wstawać do nich w nocy. Dziadkowie nie muszą ich wychowywać. Mogą dla nich odłożyć wszystkie swoje zajęcia, być uważni, zaangażowani, bo potem dzieci wracają do domu i oni znów mają czas dla siebie.

Wielu dziadków nie może doczekać się wnuków

Ekspertka wskazuje, że dziadkowie często wprost nie mogą się doczekać wnuków i wręcz namawiają swoje dzieci, aby jak najszybciej postarali się o potomstwo. Z chwilą przyjścia dziecka na świat zwykle chętnie oferują swoją pomoc i uczestniczą w opiece nad maluchem. Jednak nie zawsze to odbywa się w ten sposób…

„Nam nikt nie pomagał, wy też sobie radźcie samI”

Zdarza się jednak, że dziadkowie przyjmują zupełnie inny punkt widzenia w myśl zasady „Nam nikt nie pomagał, wy też sobie radźcie sami”.

Bywają dziadkowie, którzy wyraźnie mówią: „Traktuj mnie jak pogotowie ratunkowe w sytuacjach skrajnych, ale nie licz na mnie na co dzień”. Młodym czasem wydaje się to bezduszne i egoistyczne.

To na rodzicach ciąży odpowiedzialność

Jednak rodzice decydując się na posiadanie potomstwa, muszą mieć świadomość, że to oni są głównymi opiekunami i to na nich ciąży podstawowy obowiązek opieki nad dzieckiem.

Warto pamiętać o tym, że dziadkowie mają swoje życie oraz swoje sprawy i w danym momencie mogą prostu nie mieć możliwości, sił, czy nawet chęci, zajmowania się wnukiem. Każdy człowiek ma prawo wyboru oraz decydowania o sobie oraz swoim życiu. Nie wolno zapominać o tym, że dotyczy to zarówno rodziców, jak i dziadków.

Warto postawić na szczerość

Dlatego nie można z góry oczekiwać, że dziadkowie na pewno chętnie zajmą się wnukami, tylko szczerze porozmawiać z nimi o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Chcesz wiedzieć czy babcia lub dziadek zajmą się wnukiem? Po prostu ich o to zapytaj!

ZOBACZ TAKŻE: https://cytaty.pl/zycie/66006,wnuczka-napisala-wzruszajacy-list-aby-przypomniec-jak-bardzo-cenni-sa-dziadkowie.html

Udostępnij:

Sklep