Nie żyje utytułowana siatkarka. Zagadkowe okoliczności śmierci 43-latki

Zagraniczne media donoszą, że świat siatkówki stracił nieocenioną mistrzynię. Walewska Moreira de Oliveira, znana ze swoich osiągnięć w tej dyscyplinie, zmarła w wieku 43 lat. Była laureatką złotego medalu olimpijskiego z Pekinu w 2008 roku oraz posiadała wiele innych prestiżowych trofeów, w tym medale mistrzostw świata i tytuły z cyklu World Grand Prix.

Nie żyje Walewska Moreira de Oliveira

Wiadomości na temat okoliczności śmierci Walewskiej są wciąż niejasne, a większość brazylijskich mediów nie podaje szczegółów lub informuje, że są one nieznane. Jednak brazylijski oddział CNN dotarł do informacji od straży pożarnej w Sao Paulo, która potwierdziła, że siatkarka spadła z 15. piętra jednego z budynków. Nie ma jednak pewności, czy to był tragiczny wypadek, czy brały w nim udział osoby trzecie. Brazylijska policja obecnie prowadzi śledztwo.

Walewska Moreira de Oliveira odeszła w wieku 43 lat, a swoje 44. urodziny miała obchodzić 1 października. To ogromna strata dla świata siatkówki i sportu jako całości. 

Jej dziedzictwo pozostanie niezapomniane.

Kariera siatkarska Walewskiej

Swoją karierę rozpoczęła już jako nastolatka, gdy dołączyła do brazylijskiej reprezentacji siatkówki. Jako utalentowana zawodniczka zadebiutowała w 1998 roku, mając zaledwie 19 lat. Dwa lata później zdobyła brązowy medal podczas igrzysk olimpijskich w Sydney.

Walewska spędziła większość swojej klubowej kariery w Brazylii, ale także grała za granicą, m.in. we Włoszech, Hiszpanii i Rosji. Osiągnęła wiele sukcesów na arenie krajowej, zdobywając mistrzostwa kraju, a w 2006 roku triumfując w Lidze Mistrzyń z drużyną Sirio Perugia. W tym samym roku zdobyła również srebrny medal na mistrzostwach świata z brazylijską reprezentacją.

Największym punktem zwrotnym w jej karierze było złoto olimpijskie w Pekinie w 2008 roku. Poza tym trzykrotnie wygrała cykl World Grand Prix, osiągając tytuły w latach 2004, 2006 i 2008.

Mimo że jej imię może sugerować polskie pochodzenie, to nie miała ona polskich korzeni. Jej imię zostało nadane z powodu zainteresowania jej ojca życiem Napoleona Bonaparte, przy czym imię „Walewska” odnosi się do nazwiska Marii Walewskiej, polskiej szlachcianki i kochanki cesarza Francji.

Po zakończeniu kariery sportowej, Walewska Moreira de Oliveira poświęciła się pisaniu książek. W ostatnich dniach aktywnie promowała swoją biografię, udzielając wywiadów, nagrywając podcasty i spotykając się z czytelnikami.

Niestety, tragedia miała miejsce po czwartkowym spotkaniu autorskim w Sao Paulo.

Udostępnij: