„Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła.” Zmarła Ludwika Wujec!

Zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendarnego działacza Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego, Henryka Wujca. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata.

Zmarła Ludwika Wujec!

Smutne wieści! W wieku 83 lat zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendarnego działacza Solidarności. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec.

Dziś odeszła moja Mama, Ludwika Wujec. Miała 83 lata" - poinformował w niedzielę na Facebooku Paweł Wujec. "Dziękujemy wszystkim przyjaciołom i znajomym, którzy tak chętnie - i nieraz tłumnie - odwiedzali Mamę w ostatnich latach. Mama uwielbiała te spotkania, żyła dla nich, sprawiały jej mnóstwo radości. Kochała życie i ludzi- poinformował o śmierci matki, syn Paweł Wujec.

ZOBACZ TAKŻE: Polski aktor zginął w wypadku samochodowym!

23 kwietnia uczestniczyła w uroczystości nadania sali sejmowej w nowym budynku na Wiejskiej, imienia Henryka Wujca. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy mieli w tym swój udział – było to dla nas bardzo ważne. Z rzeczy zwyczajnych, ale takich które zawsze zapamiętamy – jeszcze półtora tygodnia temu, wychodząc z Mamą od lekarza, cieszyliśmy się słońcem, wiosennym wiaterkiem i śpiewaliśmy wspólnie ‘kwiaty we włosach potargał wiatr…’ – kontynuował Paweł.

 

Przez ostatnie lata Mama bardzo tęskniła za Tatą. Mam cichą nadzieję, że teraz znów są razem. O szczegółach dotyczących pogrzebu poinformujemy później. Potrzebujemy chwili ciszy- zakończył swój poruszający wpis.

Kim była Ludwika Wujec?

Ludwika Wujec urodziła się 2 kwietnia 1941 roku we Lwowie. Jej rodzice, pochodzenia żydowskiego, zajmowali się krawiectwem. Wczesne lata życia spędziła z matką w ZSRR, w rejonie Stalingradu i na Uralu, podczas gdy jej ojciec walczył w 2 Armii WP i zginął w bitwie pod Dreznem w 1945 roku.

W 1946 roku wróciła do Polski. Ukończyła liceum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie oraz studiowała na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii na Uniwersytecie Łódzkim.

Zdjęcie „Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła.” Zmarła Ludwika Wujec! #1

Na przełomie lat 60. i 70. była członkinią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i pracowała jako nauczycielka fizyki i matematyki. W 1970 roku poślubiła Henryka Wujca, polskiego fizyka, polityka i działacza społecznego.

W 1980 roku dołączyła do "Solidarności", a rok później rozpoczęła pracę w Agencji Prasowej "Solidarność". Została internowana podczas stanu wojennego.

Pod koniec lat 80. była m.in. asystentką Tadeusza Mazowieckiego podczas obrad Okrągłego Stołu oraz zastępczynią dyrektora Biura Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W latach 1995-2002 pełniła funkcję sekretarza i członkini zarządu gminy Warszawa-Centrum, a w 1998 roku została radną powiatu warszawskiego. Przeszła na emeryturę w 2002 roku.

Politycy żegnają Ludwikę Wujec!

Odważna kobieta Solidarności. Żona Henryka. Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła. Zawsze mogłem liczyć na Twoją życzliwość. W tym roku rocznicę 4 czerwca będziemy świętować bez Ciebie. Bardzo smutny dzień- pożegnał się Michał Szczerba.

Zmarła Ludwika Wujec💔 Wspaniała, cudowna, mądra kobieta. Miałem ten zaszczyt Ją znać i cieszyć się nieraz Jej towarzystwem. Nigdy nie zapomnę wieczoru 13 grudnia 2018 roku, z Nią i Henrykiem, kiedy Wolnym Sądom i krakowskim sędziom opowiali swoje wrażenia z mroźnego grudnia 1981- dodał Michał Wawrykiewicz.

Udostępnij: