Nie żyje słynny producent filmowy!

Zmarł Jon Landau, amerykański producent filmowy, który pracował przy takich hitach jak “Titanic”, czy “Avatar”. Informację o jego śmierci przekazała rodzina zmarłego artysty. Jon zmarł po chorobie nowotworowej w wieku 63 lat.

Kim był Jon Landau? 

Jon Landua był jednym ze znanych producentów filmowych, który przez wiele lat współpracował z reżyserem Jamesem Cameronem. Pracował na planie jednego z najsłynniejszych filmów na świecie, zdobywcy 11 Oscarów, “Titanica”. Kilka lat później natomiast uczestniczył w pracach nad kolejnym wielkim hitem - “Avatarem”, a 13 lat później nad kontynuacją “Avatar: Istota wody”. PRacował także nad innymi projektami związanymi z “Avatarem” takimi jak komiksy, czy gry video. 

Warto wspomnieć, że Jon Landau zdobył trzy nominacje do Oscarów za “Titanica”, “Avatar” oraz “Avatar: Istota wody”. Nagrodę Amerykańskiej Akademii otrzymał za ten pierwszy film. 

Prywatnie przez prawie 40 lat żonaty był z Julie Landau, z którą miał dwóch synów: Jodiego i Jamiego. 

Zdjęcie Nie żyje słynny producent filmowy! #1

Nie żyje słynny producent filmowy

Jon Landau zmarł w wieku 63 wieku po chorobie nowotworowej. Informację o jego śmierci przekazała rodzina zmarłego producenta. Ponadto na pożegnalny wpis zamieścił jego przyjaciel reżyser James Cameron, z którym współpracował przy największych hitach: 

"Tworzył wspaniałe filmy, nie poprzez sprawowanie władzy, ale poprzez szerzenie ciepła i radości z tworzenia kina. Inspirował nas wszystkich do dawania z siebie wszystkiego każdego dnia. Odeszła część mnie" - napisał James Cameron. 

Także Alan Bergman pożegnał producenta, zamieszczając wpis: 

"Jon był wizjonerem, którego niezwykły talent i pasja przyniosły niezapomniane historie na wielki ekran. Jego niezwykły wkład w przemysł filmowy pozostawił niezatarte piętno"- napisał Alan Bergman z Disney Entertainment. 

Titanic

"Titanic" to amerykański film katastroficzny z 1997 roku w reżyserii Jamesa Camerona. Opowiada on historię tragicznego rejsu RMS Titanic, który zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku po zderzeniu z górą lodową. Film skupia się na fikcyjnej miłości między Jackiem Dawsonem (Leonardo DiCaprio) i Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet), pochodzącej z różnych klas społecznych. Produkcja zdobyła ogromne uznanie zarówno krytyków, jak i widzów, zdobywając 11 Oscarów, w tym za najlepszy film i reżyserię. Efekty specjalne, scenografia oraz muzyka, skomponowana przez Jamesa Hornera, przyczyniły się do stworzenia epickiego i emocjonującego dzieła, które do dziś pozostaje jednym z najbardziej dochodowych filmów w historii kina.

Avatar

"Avatar" to science fiction z 2009 roku, również w reżyserii Jamesa Camerona. Akcja filmu toczy się w 2154 roku na fikcyjnej planecie Pandora, zamieszkanej przez rdzenną rasę Na'vi. Główny bohater, Jake Sully (Sam Worthington), jest byłym marine, który zostaje wybrany do udziału w programie Avatar, gdzie dzięki technologii może przenieść swoją świadomość do ciała Na'vi. Film porusza tematy kolonializmu, ekologii i konfliktu między kulturami. "Avatar" był przełomowy pod względem technologii filmowej, wykorzystując zaawansowane techniki motion capture i efekty 3D. Produkcja stała się najbardziej dochodowym filmem wszech czasów, przynosząc ponad 2,8 miliarda dolarów i zdobywając liczne nagrody, w tym trzy Oscary za efekty specjalne, scenografię i zdjęcia.

Udostępnij: