„Zdarzyło się” ten film powinien obejrzeć każdy!

„Zdarzyło się” to opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu. Jest ekranizacją autobiograficznej powieści tegorocznej laureatki Nagrody Nobla Annie Ernaux. Porusza ważną tematykę, dlatego powinien obejrzeć go każdy!

„Zdarzyło się”- o czym jest ten film?

„Zdarzyło się” to  film oparty na głośnej autobiograficznej książce Annie Ernaux, francuskiej pisarki i tegorocznej laureatki Nagrody Nobla.

Akcja rozgrywa się w latach 60. XX w. we Francji. Główna bohaterka Anne to młoda i zdolna studentka literatury, która marzy o karierze akademickiej. Wydaje się, że świat stoi przed nią otworem i czeka na nią świetlana kariera. Jednak po wizycie w gabinecie lekarskim, jej życie wywraca się do góry nogami. Okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży.

Anne zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko przekreśli jej zawodową karierę i to wszystk,o na co tak ciężko dotąd pracowała. Z drugiej strony wie, że aborcja w jej kraju jest nielegalna i to może skończyć się nie tylko wydaleniem ze studiów, ale i więzieniem. Musi dokonać trudnego wyboru, który wpłynie na cale jej późniejsze życie.

Obejrzyj oficjalny zwiastun filmu „Zdarzyło się”:

Ten film powinien obejrzeć każdy

„Zdarzyło się” to opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu. Film porusza niezwykle ważną tematykę, jest historią o systemowej opresji oraz niemożności stanowienia o samym sobie. Choć rozgrywa się w latach 60. XX wieku, jest niezwykle aktualny zwłaszcza teraz… szczególnie w obliczu drugiej rocznicy zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce.

Dwa lata od zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce

Dwa lata temu, 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej zaostrzył prawo aborcyjne. Na mocy jego orzeczenia zakazano terminacji ciąży w sytuacji ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Z najnowszego badania United Surveys dla DGP i RMF FM., wynika, że w zaostrzenie przepisów negatywnie wpłynęło na dzietność w Polsce. Coraz mniej kobiet chce zachodzić w ciąże i odkłada decyzje o założeniu rodziny, liczba urodzeń zmalała, wzrosło za to wparcie społeczne dla legalnej aborcji.

ZOBACZ TAKŻE: 15 rozbrajających cytatów Marii Czubaszek

Udostępnij: