"Chłopi" w Toronto wywołali aplauz i owacje na stojąco!

Podczas Toronto International Film Festival miał swoją oficjalną premierę długo oczekiwany film „Chłopi”. Widzowie wyrazili swoje uznanie oklaskami na stojąco dla nowej ekranizacji „Chłopów”, filmu autorstwa Doroty Kobieli.

Toronto Gości Światową Premierę Nowej Ekranizacji „Chłopów”

Widzowie wyrazili swoje uznanie oklaskami na stojąco dla nowej ekranizacji „Chłopów”, filmu autorstwa Doroty Kobieli. Światowa premiera tego dzieła odbyła się w sobotę podczas Toronto International Film Festival (TIFF).

Wielki Debiut na TIFF: "Chłopi" w technice animacji malarskiej

Film "Chłopi", podobnie jak wcześniej nominowany m.in. do Oskara „Twój Vincent”, został zrealizowany przy użyciu techniki animacji malarskiej. Premiera nowej ekranizacji powieści Władysława Reymonta miała miejsce podczas Toronto International Film Festival (TIFF), największego festiwalu filmów zagranicznych w Ameryce Północnej.

Owacje dla reżyserów i aktorów

W sobotę odbyły się dwa pokazy, w tym prasowy. Reżyserzy Dorota Kobiela i Hugh Welchman zostali owacyjnie przywitani przez widzów w pełnej po brzegi sali kinowej Scotiabank Theatre. Również odtwórcy głównych ról, Kamila Urzędowska (Jagna), Robert Gulaczyk (Antek Boryna), Sonia Mietelica (Hanka), oraz twórca muzyki do filmu, Łukasz L.U.C. Rostkowski, spotkali się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

Emocje Kamili Urzędowskiej

Kamila Urzędowska, pochodząca z niewielkiej miejscowości liczącej 300 mieszkańców, podzieliła się swoimi doświadczeniami i emocjami związanymi z rolą Jagny.

"Jagna była mi bliska, znam ten świat od urodzenia" - mówi Kamila.

Recenzja: "Chłopi" jako artyzm i surrealizm

Pierwsze recenzje filmu po premierze nie pozostawiają wątpliwości co do jego artystycznej wartości. Portal Loudandclearreviews.com opisuje go jako dzieło artystyczne, które zapewnia wizualne wrażenia i unikalną perspektywę na kulturę tamtych czasów.

To absolutnie czarujący film. Jedno z największych osiągnięć animacji, jakie kiedykolwiek widziałem. Jest o krok dalej od „Twojego Vincenta” w każdym możliwym aspekcie, a także całkowicie absorbującą i epicką historią na własnych zasadach”mówi krytyk Larry Fried

Sztuka malarska: tworzenie klatek filmowych

Film złożony jest z 40 000 klatek malarskich, namalowanych przez artystów, którzy naśladowali styl Młodej Polski. To hołd dla polskiego malarstwa tego okresu, takich jak Józef Chełmoński czy Leon Wyczółkowski. Reżyserka Dorota Kobiela tłumaczyła widzom kanadyjskim tło historyczne polskiego malarstwa początku XX wieku oraz inspiracje europejskim malarstwem epoki, w której powstawała powieść Władysława Reymonta.

Wyjątkowy wysiłek twórców

Malowanie każdej klatki filmowej zajmowało od 5 do 8 godzin, i gdyby jeden artysta miał to zrobić samodzielnie, zajęłoby mu to sto lat.

Realizacja filmu w czasach wyjątkowych

Zdjęcia do "Chłopów" rozpoczęły się w 2020 roku w Polsce, na Litwie, w Serbii i na Ukrainie. Wybuch rosyjskiej inwazji na Ukrainę miała wpływ na produkcję filmu. Producentom udało się przewieźć część ukraińskich artystów i ich rodzin do Polski, a także wznowić pracę w Kijowie latem ubiegłego roku.

Toronto International Film Festival (TIFF), który rozpoczął się w czwartek, potrwa do 17 września. W trakcie festiwalu trwają także protesty aktorów, którzy wspierają strajki i żądania artystów i scenarzystów filmowych w USA, które trwają od maja tego roku. W sobotę kanadyjscy i amerykańscy artyści zorganizowali demonstracje przed siedzibami Amazon i Apple w Toronto, blisko miejsc projekcji filmów.

Udostępnij: