Wiele ludzi uważa, że tolerancja jest akceptacją i wspieraniem czyichś poglądów. W rzeczywistości jest to zwykłe poszanowanie religii, wierzeń czy upodobań innych ludzi. Tolerancja pozwala nam na poznanie człowieka takiego, jakim jest i dzięki niej nie widzimy innych przez pryzmat różnic pod względem upodobań czy poglądów.

  „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka” - Władysław Bartoszewski, Michał Komar
  W dzieciństwie słyszałem od ojca, że podstawowym kryterium oceny człowieka jest jego uczciwość, nie zaś narodowość, pochodzenie czy wiara. Uczciwość!
  „Kłopoty w Hamdirholm” - Wojciech Świdziniewski
  Tolerancja nie znaczy, że mam kogoś lubić za to, że jest inny. Tolerancja jest wtedy, kiedy nie rzucasz się z nożem na kogoś, kto ci nie odpowiada.
  „Próby” - Michel de Montaigne
  Nie mam tego w charakterze, aby mnie gniewało, gdy spotkam się z różnicą w zdaniach i abym nie mógł ścierpieć towarzystwa ludzi, dlatego, że myślą i rozumują odmiennie niż ja. Raczej znajduję to bardziej osobliwym gdy się trafi na zgodność w usposobieniach i zamiarach. I nigdy nie było na świecie dwóch mniemań jednakich, tak samo jak dwóch włosków i dwóch ziarn: najpowszechniejszą ich cnotą jest odmienność
  Nie popełniam tego pospolitego błędu, abym miał sądzić drugich wedle samego siebie; łatwo mi pojąć rzeczy odmiennego niż mój pokroju. Że sam wzrosłem w pewnym obyczaju, nie zmuszam przez to doń całego świata, jak zwykle czynią; dopuszczam i pojmuję tysiąc odmiennych sposobów życia i na wspak większości ludzi, łacniej przyjmuję różnice niż podobieństwa. Zwalniam, ile tylko kto zapragnie, kogoś drugiego od moich nawyków i zasad; zważam go po prostu samego w sobie, nie przyrównując, jeno sądząc każdego jego miarą.
  „Słodki zapach brzoskwiń” - Sarah Addison Allen
  To, jaki styl życia ludzie wybierają i w kim się zakochują, nigdy nie powinno być kwestionowane przez innych.
  „Bądź szczęśliwy!” - Andrew Matthews
  Miłość to uszanowanie siebie i drugiej osoby. Najważniejsze, aby kochać ludzi bez względu na to, jacy są, i pozwolić im takimi pozostać. Kiedy mówisz: 'Zrób to, a pokocham cię', nie jest to miłość, a manipulacja.
  „Sufrażystki” - Lucy Ribchester
  Problemu nigdy nie stanowią dewianci, Kiciu. Nie zapominaj o tym. Prawdziwie niebezpieczni są ludzie o zamkniętych umysłach.
  „Jesień cudów” - Jodi Picoult
  Nie musimy akceptować cudzych przekonań... ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania.
  „Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!! (wybór z lat 1994-1997)” - Małgorzata Musierowicz
  (...) niezależnie od koloru włosów (skóry, kształtu nosa, wyznawanej wiary, poglądów politycznych czy też przynależności partyjnej) - wszyscy ludzie mają serca, kościec, nerki oraz wątrobę, cechują się taką samą wrażliwością na ból, tak samo bywają głodni, smutni lub weseli.
  „Niemiecki bękart” - Camilla Läckberg
  Ktoś zadecydował, że istnieje tylko jedna słuszna droga i jeden właściwy rodzaj ludzi. Jakaś despotyczna władza uznała, że wszystko inne jest złe. 
  Immanuel Kant

  Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji.

  "Słodki zapach brzoskwiń" - Sarah Addison Allen

  To, jaki styl życia ludzie wybierają i w kim się zakochują, nigdy nie powinno być kwestionowane przez innych.

   

  •  
  Udostępnij:

  Sklep