10 najdziwniejszych fobii. Straszne czy śmieszne?

  Fobia to uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, przedmiotami lub zjawiskami. Podobno każdy z nas ma jakąś fobię. Czego się boimy? Poznaj 10 najdziwniejszych fobii.


  <font color="#ffff00">1. Ejsoptrofobia</font>

  To strach przed własnym odbiciem w lustrze. Dotyczy również oglądania siebie np. na zdjęciach i filmach. Musi być bardzo uciążliwe. Lęk przed oglądaniem własnej osoby to zupełne przeciwieństwo popularnego zjawiska „selfie”.


  <font color="#ffff00">#2. Nomofobia</font>

  Zostawiłaś kiedyś telefon w domu i czułaś się zestresowana? Jeśli dałaś sobie radę i nie zwariowałaś w tej sytuacji, to oznacza, że nie chorujesz na nomofobię. Fobia ta oznacza uczucie odłączenia od reszty świata, obsesyjne zerkanie na ekran w celu sprawdzenia poziomu baterii lub dostępu do sieci.


  <font color="#ffff00">#3. Koumpounofobia</font>

  Wyobrażasz sobie strach przed… guzikami? No cóż, ostatecznie można unikać chodzenia do sklepów odzieżowych, gdzie osoba miałaby kontakt z guzikami. Wszystkie ubrania muszą być wiązane, sznurowane lub na zamek. Tylko co zrobić, kiedy zobaczymy kominiarza i trzeba złapać się za guzik?


  <font color="#ffff00">#4. Arachibutyrofobia</font>

  To raczej osobliwy rodzaj strachu, jednak istnieje. Arachibutyrofobia to lęk przed masłem orzechowym przyklejonym do podniebienia.


  <font color="#ffff00">#5. Ksantofobia</font>

  Lubisz kolor żółty? Super! A wiesz, że są osoby, które cierpią na lęk przed tym kolorem? Boją się żółtych przedmiotów, a nawet panicznie reagują na samo słowo „żółty”.


  <font color="#ffff00">#6. Aibofobia</font>

  To strach przed wyrazami, które czytane od tyłu brzmią tak samo jak czytane normalnie.


  <font color="#ffff00">#7. Disposofobia</font>

  Ta fobia mogłaby być niezłą wymówek dla niektórych osób. Oznacza bowiem strach przed wyrzucaniem śmieci. Osoby borykające się z disposofobią gromadzą niepotrzebne i bezużyteczne rzeczy, również te niebezpieczne i niezdrowe.


  <font color="#ffff00">#8. Heksakosioiheksekontaheksafobia</font>

  To strach przed liczbą 666.


  <font color="#ffff00">#9. Chiclefobia</font>

  Czy guma do żucia może być straszna? Dla chorujących na chiclefobię tak. To strach przed gumą do żucia, która zdaniem tych osób jest elastycznym nosicielem chorób. Osobom dotkniętym fobią trudno jest nawet wytrzymać w jednym pomieszczeniu z kimś, kto żuje gumę.


  <font color="#ffff00">#10. Fobofobia</font>

  Fobia przed fobiami? Tak, to możliwe. Osoby dotknięte fobofobią chcą poznać swoje obawy, aby móc z nimi walczyć. Wpadają w pułapkę i zadręczają się myślami o kolejnych fobiach, przed którymi mają fobię.

  Udostępnij: