Jeśli masz czworonożnego przyjaciela, zapewne nie raz przywitał Cię on po powrocie z pracy. Skąd natomiast psy wiedzą kiedy wypatrywać swego właściciela? Okazuje się, że psy mają doskonałe poczucie czasu, które pozwala im się orientować w porze dnia.

  Cykl dobowy u psów

  Jak większość ssaków, psy mają swój cykl dobowy. Większość psów kładzie się spać o tej samej godzinie, co jest możliwe dzięki zegarowi biologicznemu. Ten u psów jest wiele bardziej dokładny, niż u ludzi.

  Ważną rolę odgrywa światło dzienne, które informuje organizm o porze dnia. Kiedy robi się ciemno, wzrasta poziom melatoniny, a to przekłada się na senność.

  Psy mają również inny sposób na rozpoznanie pory dnia. Rankiem powietrze jest zimniejsze, po południu cieplejsze, natomiast wieczorami ponownie robi się chłodno. Te sygnały środowiskowe są dokładnie rejestrowane przez czworonogów.

  Dlaczego u psów jest stały cykl dnia?

  Człowiek jest narażony na światło z jasnych ekranów telewizora, laptopa czy telefonu. Wpatrywanie się w ekran zaburza wydzielanie melatoniny, dlatego często chodzimy spać o różnych godzinach. Psy natomiast nie korzystają z takich sprzętów i nie wpatrują się w nie, dlatego chodzą spać o podobnej godzinie.

  Precyzja psich neuronów

  Naukowcy przez długi czas nie wiedzieli jaką pamięć mają zwierzęta. Odkryto, że mają neurony działające niczym stoper! Dla przykładu, pies nauczony że po 5 sekundach grzecznego siedzenia dostanie nagrodę, siedzi 5 sekund i ani chwili dłużej! Chce natychmiast dostać swój przysmak. Takie zachowania potwierdzają eksperymenty, przy pomocy których nauczono psy wykonywać dane polecenie nawet po 90 sekundach. Precyzja psich neuronów okazała się być godna szwajcarskich zegarków.

  Względność czasu u psów

  W 2011 roku przeprowadzono badania, w którym psy zostały pozostawione w domu same na 2,4 i 6 godzin. W przypadku najdłuższej rozłąki z właścicielem, u psów zaobserwowano większe stężenie endorfin. Jak możemy to interpretować? Pies po prostu wie, czy nie było nas 10 minut czy godzinę. Za każdym jednak razem nasi przyjaciele witają nas z taką radością, jakby nie było nas całe wieki.

  NB

  Udostępnij:

  Sklep