Ojcowska miłość- dlaczego jest tak ważna?

Obecność ojca, jego zaangażowanie, troska i miłość jest dla dziecka równie ważna, co więź z matką. Dowiedz się, jak z rodzicielstwem radzą sobie współcześni mężczyźni i co się dzieje, gdy ich zabraknie w życiu dziecka. Sprawdź, dlaczego ojcowska miłość jest tak ważna dla dziecka!

Więź matki i ojca z dzieckiem

Więź pomiędzy matką a dzieckiem nawiązuje się już w ciąży, od pierwszych chwil życia maleństwa. Matka czując ruchy dziecka, czy słysząc bicie jego serca, nawiązuje z nim silną relację, jeszcze na długo zanim się urodzi.

Z kolei mężczyzna staje się ojcem dopiero z chwilą przyjścia dziecka na świat. Gdy zobaczy je na własne oczy i fizycznie poczuje jego obecność, uświadamia sobie, że właśnie rodzicem. I czeka go zupełnie nowa i niezwykła rola, jaką jest bycie tatą.

Rewolucja ojcowskiej miłości

Jeszcze 10, czy 20 lat temu ojcowie ze swoimi dziećmi bawili się średnio kilkanaście minut dziennie. Byli raczej nieobecni w życiu swoich pociech, koncentrując się na utrzymaniu rodziny i zapewnieniu jej bytu.

Z raportu „Powrót taty. Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?” przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden wynika, że w ostatniej dekadzie dokonała się prawdziwa rewolucja w podejściu mężczyzny do wychowywania dziecka.

Jacy są współcześni ojcowie?

Aż 90% polskich mężczyzn uważa się za dobrych ojców. Są zdania, że świetnie radzą sobie w roli rodzica i bardzo dobrze zajmują się swoimi pociechami. Współcześni ojcowie aktywnie uczestniczą i chcą być obecni we wszystkich obszarach życia dziecka.  Przede wszystkim poświęcają dzieciom zdecydowanie więcej czasu, niż ich ojcowie.

Jaka jest rola ojca w życiu dziecka?

Rola ojca w życiu dziecka jest ogromna. Jego obecność jest tak samo ważna, jak obecność matki. Mnóstwo badań wskazuje, że wpływ obecności ojca i jego zaangażowania na rozwój dzieci, sprawia, że jest równoważnym rodzicem.

Czas, jaki ojciec spędza z dzieckiem jest bardzo ważny dla budowania więzi i umacniania ich relacji. Dziecko, które wychowuje się bez ojca lub z ojcem „nieobecnym” może odczuwać tego negatywne skutki w dorosłym życiu.

Brak ojca w życiu dziecka powoduje wiele problemów

Wiele badań potwierdza, że brak obecności ojca w życiu dziecka może wywołać rozmaite negatywne skutki i prowadzić do wielu problemów w dorosłym życiu:

  • Takie dziecko mierzy się z wieloma problemami: zwiększonym poziomem nieśmiałości i wycofania, czy podwyższonym poziomem agresji.
  • Może czuć się wykluczone, samotne i brakować mu wiary we własne siły.
  • Może trudniej dostosowywać się do otoczenia, mieć problemy z wyrażaniem swoich emocji i mówieniem o uczuciach.
  • Dziecko może mieć problemy z bliskością i nawiązywaniem relacji z innymi.
  • Może być zamknięte w sobie i izolować się od innych.
  • Może odznaczać się nawet zwiększoną skłonnością do uzależnień.

 

Udostępnij: